Wycieczka do portu i nie tylko. Studenci transportu i logistyki poszerzają horyzonty | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-05-24

Studenci transportu i logistyki poszerzają swoje horyzonty. W ubiegłym tygodniu, w ramach zajęć, odwiedzili Kapitanat Portu Gdańsk, Port Gdańsk i Terminal Głębokowodny DCT. Tego typu aktywność wśród studentów cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest ważnym elementem wpisującym się w program kształcenia na kierunku.

Tematem przewodnim pierwszej wycieczki, która odbyła się 16 maja, była wizyta w Kapitanacie Portu Gdańsk oraz pogląd na strategiczne tereny gdańskiego portu z Nabrzeża Ziółkowskiego.

Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Nowym Porcie, na Nabrzeżu Ziółkowskiego, przy którym zlokalizowany jest budynek Kapitanatu Portu Gdańsk, z widokiem na wolny obszar celny, latarnię morską oraz wejście do Portu Gdańsk.

Następnie studenci udali się na spotkanie do budynku kapitanatu, gdzie mogli porozmawiać na temat organizacji pracy kapitanatu i bezpieczeństwa żeglugi w porcie z kapitanami żeglugi wielkiej: Pawłem Perkowskim, zastępcą kapitana Portu Gdańsk  oraz Anną Wypych-Namiotko.

Organizatorami wycieczki z ramienia Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa byli mgr inż. Izabela Szwoch i mgr inż. Paweł Szalewski.

Wizyta w porcie

17 maja z studenci udali się do Portu Gdańsk. Pierwszym etapem wycieczki była wizyta na Nabrzeżu Ziółkowskiego w Nowym Porcie z widokiem na wolny obszar celny oraz wejście do portu. Studenci mieli okazję zobaczyć manewr obracania statku Polferries, m/s Wawel oraz jego wpłynięcie do Terminalu Westerplatte. Zobaczyli również Terminal Kontenerowy GTK, rejony Wyspy Ostrów i Stoczni Remontowej oraz Terminal Promowy Westerplatte.

Drugi etapem wycieczki była wizyta i objazd po Głębokowodnym Terminalu Kontenerowym DCT w Porcie Gdańsk. Zwiedzanie obejmowało objazd po terminalu T1 oraz T2, pokazanie i omówienie najważniejszych miejsc na terminalu oraz prezentację najważniejszych urządzeń przeładunkowych i procesu przeładunkowego w relacji statek-nabrzeże. Przewodnikiem była Marta Kaczorowska.

Wycieczkę z ramienia WIMiO zorganizowała mgr inż. Izabela Szwoch.