Prof. dr hab. n. farm. Grażyna Ginalska

prof. zw. UML

Katedra i Zakład Biochemii i Biotechnologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie


Prof. dr hab. Grażyna Ginalska jest profesorem zwyczajnym oraz kierownikiem Katedry Biochemii i Biotechnologii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Od wielu lat kieruje zespołem zajmującym się wytwarzaniem i modyfikacją biomateriałów z wykorzystaniem metod biotechnologicznych. Jest współautorką wielu prac naukowo-badawczych, kilkakrotnie kierowała projektami badawczymi NCN, NCBiR, UE PO Innowacyjna Gospodarka, UNILAP LP (USA), M-EraNet w ramach programu Horizon 2020.
Jest członkiem Komisji Nauki o Materiałach PAN i Komisji Nauk Medycznych Oddziału PAN  oraz członkiem Akademii Polskiego Sukcesu. Wielokrotnie była ekspertem w programach badawczych NCBiR i Fundacji Nauki Polskiej. W latach 2014-2018 pełniła funkcję w Zespole Identyfikującym Członków Rady NCN przy Ministrze NiSzW. W latach 2019 - 2020 Prof. Grażyna Ginalska była członkiem Rady Naukowej NCBiR i członkiem Komisji Rady NCBiR ds. Finansów. Obecnie jest wiceprzewodniczącą Kolegium Nauk Farmaceutycznych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
Prof. G. Ginalska od wielu lat prowadzi szeroką działalność badawczo-rozwojową – wraz z zespołem opracowała biomateriał „FlexiOss®” (zwany „sztuczną kością”) przeznaczony do implantacji w ubytki kostne powstałe w wyniku urazu bądź choroby, wykorzystywanego w chirurgii urazowej i ortopedii. Preparat FlexiOss® w 2019 r. uzyskał Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii „Badania i Rozwój” oraz uzyskał tytuł „Polski Produkt Przyszłości” w XXI edycji Konkursu organizowanego przez NCBiR oraz PARP. Obecnie wymieniony biomateriał otrzymał certyfikat CE wydany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. (29.04.2020 r.) i jest udostępniony do implantacji na oddziałach ortopedii i traumatologii w Polsce i Europie.
Profesor Grażyna Ginalska za swoją działalność naukowo-badawczą i organizacyjną została uhonorowana wieloma odznaczeniami państwowymi i branżowymi, w tym Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Prezydenta RP za długoletnią Służbę, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honorową Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, Odznaką Honorową Prezesa Rady Ministrów „Za zasługi dla Wynalazczości”. W  2014 r. Prof. G. Ginalska otrzymała Nagrodę Naukową Marii Curie, a w 2015 r otrzymała Medal Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za wybitny wkład w rozwój naukowy i przysporzenie dobrego imienia Uczelni. W 2017 r otrzymała Zespołową Nagrodę Naukową V Wydziału Nauk Medycznych PAN za opracowanie cyklu publikacji dotyczących biomateriałów w medycynie regeneracyjnej.  
Za działalność w sferze biznesowej G. Ginalska otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m. in. główną nagrodę PrixGalien Polska (2016), Złoty Medal Polskiego Sukcesu (2015), Nagrodę Marii Curie (2014), Nagrodę WIPO-OMPI (2013), Nagrodę Grand Prix Europejskiej Izby Francuskich Wynalazców Brussels Innova 2013. 
W dowód uznania za wkład i zaangażowanie w rozwój miasta Lublin i jego mieszkańców oraz działania na rzecz ochrony zdrowia prof. Ginalska została uhonorowana nagrodami Prezydenta m. Lublin (Medal Prezydenta 2012, Medal 700-lecia Miasta Lublin 2017, Medal „Zasłużony dla Miasta Lublin” 2021r).