Utworzenie laboratorium realizowane jest w ramach programu IDUB Gdańsk Tech CoreEduFacilities (2022-2023 r.)
Cel projektu
Celem projektu jest głęboka modernizacja laboratoriów robotyki w Instytucie Mechaniki i Konstrukcji Maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (WIMiO) czego efektem będzie zapewnienie infrastruktury kluczowej i niezbędnej do prowadzenia zajęć dydaktycznych na wysokim poziomie, w sposób nowoczesny, atrakcyjny dla studentów i zgodny z obecnie obowiązującymi trendami w przemyśle i nauce. Pozwoli to przygotować studentów do oczekiwań i wymagań współczesnej gospodarki opartej na innowacjach, wysokiej konkurencyjności i charakteryzującej się dynamicznymi zmianami.
Wyposażenie laboratorium
- W laboratorium, do symulacji i programowania robotów w trybie off-line wykorzystywane jest oprogramowanie RoboDK. Oprogramowanie pozyskano dzięki uprzejmości firmy RoboDK (https://robodk.com/), producenta programu.
- 10 stanowisk komputerowych z bogatym oprogramowaniem narzędziowym dla Windows i Linux, m.in.: Matlab, NI LabView, STM32CubeIDE, ArduinoIDE, Python. RoboAnalyzer, Autodesk Inventor, ROS, RoboDK i wiele innych.
- Stanowisko z robotem współpracującym (“co-bot”)
- Robot HANWHA HCR-3A
- Dodatkowy czujnik siły i momentów działających na kiść robota
- System wizyjny
-
Roboty współpracujące są przyszłościowym kierunkiem rozwoju robotyki umożliwiając bezpośrednią współpracę człowieka z robotami.
- Robot HANWHA HCR-3A
- Stanowisko z robotem przemysłowym, antropomorficznym, 6-cio osiowym
- Robot Nachi MZ-04D
- Dodatkowy czujnik siły i momentów działających na kiść robota
- Klasyczny, typowy, uniwersalny robot przemysłowy o szeregowej strukturze kinematycznej.
- Robot Nachi MZ-04D
- Stanowisko z robotem typu „delta”
- Robot ABB IRB 360-3/1300
- Kamera cyfrowa
- Podajnik detali
- Przenośnik taśmowy detali
- Roboty typu „delta”, o równoległej strukturze kinematycznej (znacząco odmiennej od klasycznych struktur szeregowych) są szeroko stosowane w przemyśle elektronicznym i spożywczym np. w zadaniach pick&place, przy pakowaniu i sortowaniu produktów oraz innych zadaniach gdzie niezbędna jest szybkość pracy i sztywność konstrukcji manipulatora.
- Robot mobilny, kroczący
- Robot Unitree Go1Edu Plus
- LIDAR 2D
- 5 kamer 3D RGBD
- 5 czujników ultradźwiękowych odległości
- Jednostka IMU
- Roboty kroczące stopniowo znajdują zastosowania, np. w zadaniach transportowych i przy pokonywaniu trudno dostępnego terenu. Ta widowiskowa gałąź robotyki szybko rozwija się zwłaszcza w obszarze codziennej współpracy z człowiekiem
- Robot Unitree Go1Edu Plus
- Robot mobilny, 4-kołowy
- Robot Husarion ROSBot 2 PRO
- LIDAR 2D
- Kamera 3D RGBD
- Czujniki ultradźwiękowe odległości
- Jednostka IMU
- Robot o typowej dla tej klasy platform mobilnych budowie, wyposażony w zestawy podstawowych czujników stosowanych przede wszystkim w zadaniach lokalizacji, nawigacji i tworzenia map otoczenia (SLAM).
- Robot Husarion ROSBot 2 PRO
- Ramię haptyczne
- Ramię haptyczne Geomatic Touch
- Manipulator obsługiwany przez użytkownika poprzez poruszanie bezpośrednio końcówką manipulatora (w przeciwieństwie do standardowego rozwiązania, gdzie końcówka wykonuje ruchy zadane z panelu sterującego). Umożliwia uzyskanie bezpośredniego sprzężenia zwrotnego od siły dla operatora ramienia robotycznego. Manipulatory takie znajdują zastosowanie np. w operowaniu w rzeczywistości wirtualnej (np. symulacjach procesów i zadań), oraz w rozszerzonej (np. teleoperacja co-bota).
- Zestawy dydaktyczne do budowy robotów
- Roboty modułowe Bioloid
- Klocki LEGO Mindstorm EV3
- Zestawy dające możliwość poznania podstawowych zagadnień dotyczących budowy robotów oraz kreatywne tworzenie własnych konstrukcji.
- Elementy laboratorium analitycznego
- Miernik parametrów fizycznych cieczy, wirówka do próbówek, próbówki i pipety symulujące proste laboratorium analityczne jako obiekty do operowania dla robota współpracującego
- Wielosensorowe, cyfrowe moduły pomiarowe
- STM SensorTile.Box
- Zintegrowane moduły zawierające akcelerometr, żyroskop, magnetometr, barometr, termometr
- Możliwość transmisji danych po USB, Bluetooth lub zapis na kartę SD
- Niewielkie moduły pomiarowe integrujące różnorodne czujniki i umożliwiające rejestrację danych w pamięci lokalnej oraz udostępniające je do komputera PC poprzez komunikację cyfrową. Moduły umożliwiają wykonywanie różnorodnych ćwiczeń polegających na rejestracji sygnałów typowych dla mechatroniki, robotyki (w szczególności mobilnej) i haptyki, a następnie ich przetwarzanie np. w środowisku Matlab lub LabView
- STM SensorTile.Box
- Modułowy system pomiarowy analogowo-cyfrowy
- System pomiarowy NI cDAQ
- Kontroler NI cDAQ 9174
- 3 kanałowy moduł pomiaru napięć z obsługą akcelerometrów IEPE - NI 9230
- 4 kanałowy moduł wyjść/wejść cyfrowych - NI 9402
- 4 kanałowy moduł przekaźników - NI 9482
- 4 kanałowy moduł pomiaru napięć z dedykowaną obsługą różnych typów czujników - NI 9219
- System umożliwia realizację wielu rodzajów pomiarów z wykorzystaniem różnorodnych czujników stosowanych w mechatronice, robotyce (konwencjonalnej-przemysłowej, kosmicznej, medycznej i mobilnej) i systemach haptycznych.
- System pomiarowy NI cDAQ
- Czujniki pomiarowe
- belki tensometryczne
- termopary
- rezystancyjne czujniki temperatury
- enkodery absolutne
- enkodery inkrementalne
- optyczne czujniki obecności
- czujnik koloru
- jednostki IMU
- i inne….
- Podstawowe, elektroniczne wyposażenie laboratoryjne
- Oscyloskop
- Generator funkcyjny
- Zasilacze