We wtorek otwarcie nowoczesnego Laboratorium Metrologicznego na WIMiO | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-10-04

We wtorek otwarcie nowoczesnego Laboratorium Metrologicznego na WIMiO

Wyposażenie nowego laboratorium metrologicznego. Fot.: Materiały Mitutoyo Polska
Wyposażenie nowego laboratorium metrologicznego. Fot.: Materiały Mitutoyo Polska
Optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D i maszyny współrzędnościowe to tylko niektóre z nowych sprzętów przekazanych przez firmę Mitutoyo, na których wkrótce będą pracować naukowcy i studenci. Już we wtorek, 12 października, o 11:00 na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa – w sali 023 (budynek nr 40) – odbędzie się uroczyste otwarcie nowoczesnego Laboratorium Metrologicznego.

Elementy konstrukcyjne współczesnych maszyn, samochodów, samolotów, produktów AGD jak i wielu innych wyrobów tworzone są z coraz większą precyzją, ale i złożonością kształtów. Dlatego potrzebne są bardzo dokładne i wydajne maszyny pomiarowe, które pozwolą na obiektywną i wiarygodną kontrolę wytwarzanych elementów konstrukcyjnych.
Chodzi między innymi o maszyny CMM (współrzędnościowe maszyny pomiarowe), które firma Mitutoyo przekazuje Wydziałowi Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Przede wszystkim są one istotne dla przemysłów takich jak motoryzacyjny, lotniczy czy medyczny, gdzie obiektywność, wiarygodność, powtarzalność oraz szybkość pomiarów mają krytyczne znaczenie. Na Politechnice Gdańskiej znajdują się dwie współrzędnościowe maszyny pomiarowe. Mitutoyo Crysta Plus M – ręczna maszyna pomiarowa pozwalająca na szybkie i łatwe pomiary geometrii 3D, oraz Mitutoyo MiSTAR 555 – maszyna CNC przeznaczona do pracy w warunkach produkcyjnych.

W tym roku zostały przekazane dwie ostatnie maszyny pomiarowe: wspomniana już maszyna pomiarowa MiSTAR 555 z wyposażeniem oraz optyczna maszyna pomiarowa Quick Vision QV Apex 302 z wyposażeniem.  – Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach – mówił dr inż. Michał Dobrzyński. To przede wszystkim dzięki jego staraniom udało się pozyskać wyposażenie pracowni.

Współpraca nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie znaczące zaangażowanie dziekana WIMiO prof. dr. hab. inż. Andrzeja Seweryna w podpisaniu umowy, prodziekana ds. współpracy, prof. PG dr. hab. inż. Mariusza Dei oraz dyrektora administracyjnego wydziału inż. Wojciecha Połuboka w przygotowaniu infrastruktury.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa planują również cykl seminariów pokazujących możliwości maszyn, przeznaczony dla branży przemysłowej.

Nowoczesny sprzęt

W sumie w laboratorium będzie pięć nowoczesnych maszyn:

  1. QUICK IMAGE – optyczne systemy pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyzn jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania.
  2. QUICK VISION – optyczne systemy pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów.
  3. CONTRACER SV-C3200 – inteligentne połączenie dwóch stacjonarnych urządzeń: konturografu i chropowatościomierza. Dzięki temu jeden system niezawodnie wykonuje pomiary konturów oraz chropowatości.
  4. CMM Crysta-Plus M – manualne, ekonomiczne maszyny współrzędnościowe do pomiarów 3D. Służą do szybkich, ale wymagających dużej dokładności pomiarów warsztatowych. Z dokładnym pozycjonowaniem sondy oraz systemem automatycznego rozpoznawania elementu, ułatwiającym obsługę maszyny.
  5. Mitutoyo MiSTAR 555 – kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy w hali produkcyjnej. Łączy zautomatyzowany pomiar z elastycznością, niezawodnością i łatwością obsługi.

Rozwój prac badawczych

Darczyńca – firma Mitutoyo jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Mitutoyo Polska działa na polskim rynku od 2002 roku, oferując najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i rozwiązania metrologiczne. Współrzędnościowe maszyny pomiarowe Mitutoyo są efektem ciągłego procesu doskonalenia technologii pomiarowych i udanego wdrożenia ich w licznych aplikacjach. Firma dostarcza urządzenia pomiarowe, które określają najwyższe standardy w metrologii, ergonomii, wydajności i zarządzaniu jakością, takie jak:  współrzędnościowe maszyny pomiarowe, wizyjne systemy pomiarowe, urządzenia do pomiaru parametrów kształtu, urządzenia do pomiaru odchyłek okrągłości, optyczne przyrządy pomiarowe, mikrometry laserowe, przyrządy do badań twardości a także ręczne przyrządy pomiarowe. Firma Mitutoyo Corporation przekaże zarówno wyposażenie, jak i odpowiednie oprogramowanie, a także przeszkoli wyznaczone osoby – opiekunów poszczególnych maszyn.

Chciałbym podkreślić że poza sprzętem laboratoryjnym i oprogramowaniem, które przekazujemy, firma Mitutoyo stoi otworem dla Politechniki Gdańskiej także w innych aspektach. Laboratoria, sprzęt  oraz nasza wiedza i doświadczenie w zakresie metrologii mają służyć pracownikom uczelni, po to żeby mogły rozwijać się zaawansowane prace badawcze – podsumował Jakub Ruszkowski, wiceprezes zarządu firmy Mitutoyo Polska, który jest także absolwentem Politechniki Gdańskiej.

Koordynatorem współpracy z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa ze strony Mitutoyo jest Dawid Szulc.

Firma Mitutoyo wyposażyła Laboratorium Metrologiczne w sprzęt o wartości około 1,5 miliona złotych (290 tys. euro).

370 wyświetleń