Z dronem portowym do Ameryki. Studenci z SimLE pracują nad innowacyjnym projektem | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-26

Z dronem portowym do Ameryki. Studenci z SimLE pracują nad innowacyjnym projektem

Z dronem portowym do Ameryki. Studenci z SimLE pracują nad innowacyjnym projektem
Będzie monitorował czystość basenu portowego i zapobiegał wszelkim skażeniom. Studenci z koła naukowego SimLE pracują nad projektem SeaSentinel. To dron portowy, z którym już w marcu polecą do Stanów Zjednoczonych i wezmą udział w międzynarodowym konkursie RoboBoat2023.

Projekt jest Pomysłem Igora Rusieckiego, studenta drugiego roku oceanotechniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Dron, oparty na koncepcji portu z przyszłości, czyli  z ograniczeniem czynnika ludzkiego, ma być wyposażony w czujniki zmętnienia wody, temperatury i pH. Na kamerze nie zobaczymy wycieku paliwa do wody czy nielegalnego zrzucania nieczystości przez statek z różnego rodzaju filtrów, ale żeby działać i czyścić, trzeba wiedzieć że zanieczyszczenie występuje – obiekt ma być „oczami” władz portowych – ma wykrywać zagrożenie.

Prace nad projektem

W miniony piątek na WIMiO odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe prace nad projektem.

Sami opracowaliśmy koncepcję i przygotowaliśmy projekt autonomicznego pojazdu nawodnego (ASV), a także udało nam się pozyskać większość niezbędnych komponentów. Zbudowaliśmy również symulację, która pozawala na testowanie kluczowych elementów software'u. Aktualnie trwają przygotowania do montażu oraz testów pojazdu- zaznaczył Igor Rusiecki, koordynator projektu SeaSentinel.

Prawie 30 osób

– W projekcie mamy pięć głównych działów zajmujących się mechaniką, elektryką, napędem, telemetrią i segmentem naziemnym. W sytuacji, w której mamy do wykonania zadania wymagające interdyscyplinarnego podejścia, jest wydzielana osobna grupa zadaniowa. Udało nam się zbudować 27-osobowy zespół z trzech wydziałów Politechniki Gdańskiej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – od studentów pierwszego roku, po doktorantów – mówił Igor Rusiecki.

Studenci współpracują również z III Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.

RoboBoat 2023

RoboBoat to międzynarodowe zawody studenckie. Zespoły z całego świata projektują autonomiczne, zrobotyzowane łodzie do poruszania się po torze pełnym wyzwań. Konkurs odbędzie się w marcu w Sarasocie na Florydzie.

Koszt projektu wyniesie w sumie około 300 tys. złotych – jest on finansowany przez Dziekana WIMiO, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej oraz projekt Najlepsi z Najlepszych.

205 wyświetleń