Informacje ogólne
Termin składania wniosków/aplikacji o wyjazd na wymianę studencką w ramach programu Erasmus na semestr letni roku akademickiego 2024/25: 14.10-27.10.2024. Wyniki ogłoszone zostaną do 4.11.2024. Wnioski złożone przed tym terminem nie będą rozpatrywane.
Jak wyjechać?
Etap I: wstępna rekrutacja na wydziale (na semestr letni 2024/2025 - do 27.10.2024)
Zawnioskuj o wyjazd w ramach programu Erasmus + w systemie mojaPG. Wskaż uczelnie, na które chcesz wyjechać. Niektóre uczelnie oferują ograniczoną liczbę miejsc, dlatego jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na udział w programie, podaj więcej niż jedną uczelnię. Maksymalna liczba uczelni, które możesz wskazać to 5. Rekrutacja studentów wyjeżdżających odbywać się będzie w kolejności średniej ocen.
Jeżeli pozytywnie przejdziesz rekrutację na wydziale, poinformujemy Ciebie oraz uczelnię zagraniczną, na którą chcesz wyjechać, że zostałeś zakwalifikowany i będziesz mógł przejść do etapu II - rekrutacji na uczelni zagranicznej.
Pamiętaj o dotrzymaniu terminu wysłania wniosku. Wnioski wysłane po terminie nie będą rozpatrywane w ramach rekrutacji podstawowej.
WAŻNE: Student wybierający uczelnie w formularzu zgłoszeniowym, zobowiązany jest do sprawdzenia obowiązujących zasad rekrutacji na daną uczelnię (niektóre uczelnie wymagają np. certyfikatów językowych – upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagania). Jeżeli termin rejestracji na wybraną uczelnię wypada wcześniej niż termin zgłoszeń na PG, konieczne jest poinformowanie o tym fakcie Koordynatora Wydziałowego studentów wyjeżdżających (dr inż. Aleksandra Mirowska) i złożenie kompletnego wniosku min. 14 dni przed końcem rekrutacji na uczelni zagranicznej.
Etap II: rekrutacja na uczelni zagranicznej
Każda uczelnia zagraniczna sama określa zasady i terminy rekrutacji. Informacji, kiedy i jakie dokumenty trzeba wysłać szukaj na stronach internetowych uczelni (szukaj haseł: "Erasmus+", "International Relations Office" lub podobnych). Jeżeli pozytywnie przejdziesz rekrutację na uczelni zagranicznej, otrzymasz mailowe potwierdzenie od danego uniwersytetu i będziesz mógł przejść do kolejnego etapu.
Etap III: określenie programu studiów (Learning Agreement)
AAby wyjazd mógł zostać ostatecznie zaakceptowany przez Twój wydział i uczelnię przyjmującą, należy stworzyć dokument pt. "Learning Agreement". Co to za dokument? To trójstronna umowa, w której określa się program studiów, który powinieneś zrealizować za granicą. Dokument przygotowuje student. W pierwszym etapie należy przygotować tabelę porównawczą według wzoru otrzymanego od Koordynatora Wydziałowego. Po uzyskaniu wstępnej akceptacji dokumentu, należy zalogować się na stronie www.learning-agreement.eu używając swojego loginu politechnicznego. W dokumencie trzeba wskazać "Responsible person", czyli osobę, która zatwierdzi dokument po stronie Politechniki Gdańskiej (w tym miejscu wpisujesz Koordynatora Wydziałowego programu Erasmus+, którym na WIMiO jest dr inż. Aleksandra Mirowska) oraz po stronie uczelni przyjmującej (skontaktuj się z uczelnią, na którą wyjeżdżasz i zapytaj, kogo wpisać w tym miejscu).
Etap IV: zgoda na wyjazd od dziekana
Po pozytywnym przejściu rekrutacji na wydziale i uczelni zagranicznej oraz stworzeniu "Learning Agreement" wypełnij krótki dokument "Wniosek studenta o wyjazd za granicę”.
UWAGA: Od 18.03.2024 jedyną akceptowalną formą składania wniosków o wyjazd za granicę oraz przedłużenie pobytu, to wniosek złożony w formie eDokumentu w Moja PG.
Ścieżka dostępu dla STUDENTA (złożenie wniosku):
- Student --- Dokumenty --- eDokumenty
- wybór kursu (kierunku), z którego ubiega się o wyjazd/przedłużenie pobytu
- przycisk DODAJ --- wybór właściwego wniosku
- wypełnienie dokumentu
- funkcja: Podpisz i wyślij
Etap V: złożenie dokumentów w Centrum Współpracy Międzynarodowej
Na minimum 4 tygodnie przed planowanym wyjazdem wyślij mailem do Centrum Współpracy Międzynarodowej wymagane dokumenty (dokładna lista).
Na które uczelnie można wyjechać?
Na uczelnie, z którymi Wydział Inżynierii mechanicznej i Okrętownictwa ma podpisane umowy. Jeżeli Wydział nie ma podpisanej umowy z uczelnią, na którą chcesz wyjechać lub taką umowę ma inny wydział Politechniki Gdańskiej skontaktuj się mailowo/telefonicznie z Centrum Współpracy Międzynarodowej - być może będzie możliwość, aby podpisać nową umowę lub skorzystać z umowy innego wydziału.
Listę umów znajdziesz tutaj.
Informacje praktyczne i opis procedury przedwyjazdowej znajdziesz tutaj.
Termin składania wniosków o wyjazd może ulec zmianie.
- Każdy student może wyjechać na wyjazd w ramach programu Erasmus+ raz w jednym cyklu studiów, czyli raz na poziomie licencjackim/inżynierskim, raz na studiach magisterskich i raz na studiach doktoranckich.
- Maksymalny czas wyjazdu w ramach programu Erasmus+ na jednym cyklu studiów to 12 miesięcy. Czas mobilności nie powinien przekraczać planowanego okresu studiów. Na studiach pierwszego stopnia aplikować mogą studenci, którzy ukończyli 1 rok studiów, natomiast na studiach stopnia drugiego ci, którzy ukończyli pierwszy semestr (w chwili wyjazdu musi być ukończony odpowiednio pierwszy rok lub pierwszy semestr studiów danego stopnia).
- Student aplikujący o wyjazd nie może posiadać długu punktowego.
- Jeżeli student ubiegający się o wyjazd uczestniczył w poprzednich rekrutacjach, a po przejściu Etapu I zrezygnował z wyjazdu bez poinformowania Koordynatora Wydziałowego, to w aktualnej rekrutacji jego aplikacja rozpatrywana będzie po rozpatrzeniu pozostałych wniosków.
- Wszystkie osoby zainteresowane mobilnością mogą poszukać więcej informacji na stronie internetowej Centrum Współpracy Międzynarodowej (CWM) lub zapytać wydziałowych Koordynatorów.
- Koordynatorzy Wydziału IMiO są odpowiedzialni za zgłoszenia mobilności studentów, informacje o dostępności uczelni partnerskich i liczbie miejsc, a także udziela szczegółowych informacji o zasadach kwalifikacji do mobilności.
- Rekrutacji na wyjazd Erasmus+ dokonuje komisja kwalifikacyjna, w skład której wchodzą:
- Prodziekan WIMiO
- Koordynatorzy programu Erasmus+ WIMiO
- Student ma prawo zgłosić pięć (5) preferencji dla uczelni w ramach rekrutacji do programu Erasmus+.
- Student wybierający uczelnie w formularzu zgłoszeniowym, zobowiązany jest do sprawdzenia obowiązujących systemów kształcenia i programu nauczania tych uczelni, a także innych wymagań formalnych uczelni przyjmującej.
- W przypadku wolnych miejsc pozostających na uczelniach partnerskich po zakończeniu kwalifikacji, może zostać zorganizowana dodatkowa kwalifikacja.
- Wstępna akceptacja wniosku o wyjazd nie oznacza zgody na wyjazd. Zgodę na wyjazd wydaje Prodziekan WIMiO po zaliczeniu semestru (sesji).