Odyseja Umysłu - testowanie konstrukcji konkursowych | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-06-08

Odyseja Umysłu - testowanie konstrukcji konkursowych

Odyseja Umysłu - Obciążanie ściskające konstrukcji zwycięzkiej
Stanowisko testowe dla struktur konkursowych w ramach Idei Umysłu
Jednym z problemów jakie uczestnicy konkursu Odyseja Umysłu mogą wybrać to Problem 4 – balsa – w którym należy zaprojektować i wykonać strukturę z drewna balsa oraz kleju, którą w trakcie konkursowego występu podda się próbie utrzymania jak największego ciężaru. Niestety, z uwagi na obostrzenia pandemiczne, należało znaleźć nowy sposób przetestowania nadesłanych prac konkursowych. Wieloletnie zaangażowanie dr inż. Wiktora Sieklickiego (Zakład Mechaniki i Biomechaniki Instytutu Mechaniki i Budowy Maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG) w program Odysei Umysłu (jako trener oraz sędzia) zaowocowało współpracą w organizacji tegorocznych Finałów Ogólnopolskich Konkursu i opracowaniem metody wykonania testów konstrukcji bez udziału konstruktorów...

Testowanie konkursowych konstrukcji  w ramach konkursu Odysei Umysłu.

W nowej rzeczywistości zdalnej edukacji muszą znaleźć swoje miejsce zarówno nauczyciele, uczniowie jak i studenci. W nowych warunkach trzeba też określić metody realizacji konkursów dla uczniów i studentów, które dotychczas odbywały się stacjonarnie. Problem ten dotyczy zwłaszcza konkursów, w których z uwagi na charakter konkursu, niezbędny jest udział osobisty partycypantów. Do takich należy konkurs Odysei Umysłu.  Co roku bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją konkursu sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Uczestnicy programu uczą się kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych. Współzawodnictwo odbywa się w czterech grupach wiekowych i w pięciu problemach, z których każda drużyna wybiera jeden problem. Drużyny które w poszczególnych kategoriach uzyskają najlepsze wyniki na Eliminacjach Regionalnych, awansują do Finału Ogólnopolskiego. Jego laureaci mogą z kolei reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych.

Jednym z problemów jakie uczestnicy mogą wybrać to Problem 4 – balsa – w którym należy zaprojektować i wykonać strukturę z drewna balsa oraz kleju, którą w trakcie konkursowego występu podda się próbie utrzymania jak największego ciężaru. Dodatkowymi ograniczeniami w tegorocznej edycji konkursu było, że zanim zawodnicy zaczną obciążać konstrukcję sportowymi odważnikami, najpierw musi ona zadziałać jak pułapka, w którą wpadnie jakiś poruszający się obiekt. Niestety realia zdalnego nauczania uniemożliwiły bezpośredni udział zawodników w konkursie a tym samym należało znaleźć nowy sposób na obiektywne porównanie wykonanych konstrukcji. Wieloletnie zaangażowanie dr inż. Wiktora Sieklickiego (Zakład Mechaniki i Biomechaniki Instytutu Mechaniki i Budowy Maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG) w program Odysei Umysłu (jako trener oraz sędzia) zaowocowało współpracą w organizacji tegorocznych Finałów Ogólnopolskich Konkursu i opracowaniem metody wykonania testów konstrukcji bez udziału konstruktorów. W tym celu przeprowadzono szereg prób wytrzymałościowych na maszynie Zwick/Roell (Rysunek 1). Konstrukcje które uczestnicy przesłali pocztą poddano obciążeniu ściskającemu. Dzięki tej współpracy udało się zrealizować tegoroczny konkurs Odysei Umysłu przy zachowaniu możliwie najbardziej obiektywnych metod pomiarowych i sprawiedliwie wyłonić zwycięzców. 

Odyseja Umysłu - Stanowisko testowe dla struktur konkursowych

Wykonano obciążanie szesnastu struktur. Każdą strukturę najpierw ważono (Rysunek 2), gdyż ograniczeniem konkursu jest, że konstrukcje nie mogą ważyć więcej niż 12g.

Odyseja Umysłu - Badanie wagi konstrukcji przed poddaniem jej próbie obciążenia

Najlepsza z konstrukcji (widoczna na Rysunku 3) utrzymała ciężar 370kg. Była ona dziełem grupy z trzeciej kategorii wiekowej – uczniowie liceów i techników.

Odyseja Umysłu - Obciążanie ściskające konstrukcji zwycięzkiej

Każda z drużyn uczestniczących w konkursie w ramach Problemu 4. otrzymała filmik wideo z zarejestrowanym procesem obciążania swojej konstrukcji oraz komputerowo wygenerowany wykres z próby obciążania swojej konstrukcji. Organizatorzy konkursu Odysei Umysłu podziękowali oficjalnie dr Wiktorowi Sieklickiemu oraz Prof. hab. inż. Wiktorii Wojnicz w trakcie gali zakończenia konkursu 15.05.2021. Nagranie całej ceremonii zakończenia tegorocznych Finałów można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=g-KlwDCoI8I

 

309 wyświetleń