Prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec | WIMiO - Politechnika Gdańska

Prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec

Katedra Inżynierii Materiałowej, Politechnika Krakowska

Działalność naukowa prof. dr hab. inż. Agnieszki Sobczak-Kupiec dotyczy głównie zagadnień związanych z biomateriałami przeznaczonymi do regeneracji układu kostno-szkieletowego, nośnikami substancji aktywnych oraz nanomateriałami.
Pracuje na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki, w Katedrze Inżynierii Materiałowej I-1, redaktor naczelna czasopisma „Inżynieria Materiałowa”. Członek Rady Naukowej Centrum Doskonalenia Badań Naukowych PK członek Zgromadzenia Rady Misji  “Assembly for the mission board on cancer”, działającym przy Komisji Europejskiej, DG Research & Innovation. Była i jest kierownikiem oraz wykonawcą kilkunastu projektów badawczych, w tym finansowanych ze środków NCN, NCBR, MNiSzW, FNP. Obecnie jest członkiem Management Committee Akcji COST - CA18113 CA18113 - Understanding and exploiting the impacts of low pH on micro-organisms 17/04/2019-16/04/2023 oraz jest Liderem grupy badawczej PK w projekcie „Wielofunkcyjne kompozyty aktywne biologicznie do zastosowań w medycynie regeneracyjnej układu kostnego” POIR.04.04.00-00-16D7/18 (FNP).
Odbyła staże naukowe i przemysłowe, m.in. na University of California Berkeley USA, University of Strathclyde, University of Veterinary and Pharmaceutical Sciences Brno Faculty of Pharmacy, French Atomic Energy and Alternative Energies Commission (CEA), French National Institute for Nuclear Science and Technology.

Została wielokrotnie nagrodzona za działalność naukowo-badawczą. Otrzymała m.in. w 2018 r. Odznaczenie honorowe Prezesa Rady Ministrów „Za zasługi dla wynalazczości”, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznawane młodym wybitnym naukowcom, prowadzącym wysokiej jakości badania i cieszącym się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej (2015), Nagrodę Rektora Politechniki Krakowskiej dla najmłodszego doktora habilitowanego w roku 2014, Nagrodę Rektora Politechniki Krakowskiej za najwyżej punktowaną publikację z partnerem zagranicznym (2017), Nagrodę Rektora Politechniki Krakowskiej dla autora najwartościowszych publikacji naukowych (2012), Została uhonorowana tytułem “Wynalazczyni 2017”, wraz z dr hab. inż. B. Tyliszczak, prof. PK uzyskała  wyróżnienie w 9. edycji konkursu o tytuł „Bizneswoman Roku” w ramach ogólnopolskiego Konkursu Sukces Pisany Szminką w kategorii Nauka i biznes.
Obecnie pracuje w Zespole doradczym do oceny wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczących przyznania środków finansowych na realizację niektórych zadań z obszaru szkolnictwa wyższego, jest członkiem Grupy Roboczej ds. Regionalnej Strategii Innowacji oraz Grup Roboczych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji KIS - KIS 8. Wielofunkcyjne materiały i kompozyty  o zaawansowanych właściwościach, w tym nanoprocesy  i nanoprodukty (2017- obecnie).
Bierze udział jako ekspert w procesie ewaluacji wniosków w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA, Czech Science Foundation oraz Komisji Europejskiej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Banku Gospodarstwa Krajowego, The Czech Republic - the Ministry of Educationon Youth and Sports oraz Regionalnych Programach Operacyjnych, Austrian Research Promotion Agency.  Od 2017 r. jest członkiem Stałego Zespołu Ekspertów ds. ewaluacji ex-ante przy NCBR . W roku 2013 została laureatką programu TOP 500 Innovators Science Management Commercialization.
Jest autorem/współautorem ponad 150 publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych (w tym ponad 75 indeksowanych w JCR). Charakter aplikacyjny prowadzonych przez nią badań potwierdza 15 przyznanych patentów, wzoru użytkowego oraz ponad 11 opracowań dla przemysłu. Wynalazki, które powstały w ramach prac zespołu pod jej kierownictwem zostały docenione na forum międzynarodowym otrzymując szereg medali i wyróżnień na najwyższej rangi międzynarodowych targach i wystawach m.in. w Paryżu, Brukseli, Warszawie, Taipei, Kuala Lumpur, Seulu, Pradze, Moskwie, Norymberdze, Zagrzebiu i innych (łącznie otrzymała ponad 120 Medali, Nagród i Wyróżnień). W latach 2013 - 2018 została wyróżniona Dyplomami Ministra Nauki i Szkodnictwa Wyższego oraz Statuetkami za Promocję Wynalazców za Granicą. Zespół pod jej kierownictwem opracował Syntetyczny substytut kości o właściwościach antybakteryjnych”, który został nagrodzony Nagrodą Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej (2014).