Prof. dr hab. inż. Andrzej Zieliński | WIMiO - Politechnika Gdańska

Prof. dr hab. inż. Andrzej Zieliński

prof. zw. PG

Zakład Technologii Biomateriałów, Politechnika Gdańska

Prof. dr hab. inż. Andrzej Zieliński zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego w Instytucie Technologii Maszyn i Materiałów Politechniki Gdańskiej. W latach 2013 – 2020 pełnił funkcję Kierownika Zespołu Biomateriałów, a w latach 2008 – 2012 był prorektorem uczelni ds. programów europejskich i projektów międzynarodowych. Ponad pięć lat spędził na stażach badawczych lub zatrudniany jaki profesor wizytujący na zagranicznych uczelniach w USA, Niemczech i Francji. Był kierownikiem ośmiu projektów badawczych (w tym jednego międzynarodowego) i trzech projektów badawczo – rozwojowych. Jest współzałożycielem kierunków Inżynieria Materiałowa, Inżynieria Mechaniczno-Medyczna oraz Nanotechnologia na Politechnice Gdańskiej. Współtworzył podręczniki akademickie, m.in. Nanotechnologie w inżynierii, medycynie i kosmetologii, Biomateriały oraz Podstawy Materiałoznawstwa. Był promotorem 15 doktorów, obecnie sprawuje opiekę nad trójką doktorantów, był także opiekunem ponad dwustu dyplomów inżynierskich i magisterskich. Wieloletni redaktor naczelny czasopisma „Advances in Materials Science”. Dorobek naukowy prof. Zielińskiego obejmuje 11 monografii i rozdziałów w monografiach (w tym wydanych w USA), niemal czterysta publikacji (w tym ok. 130 z listy JCR) oraz 4 patenty. Liczba cytowań wg Web of Science wynosi nieml tysiąc, zaś współczynnik Hirscha 16. Obszarem badań naukowych prof. Zielińskiego jest przede wszystkim inżynieria biomateriałów, inżynieria powierzchni, degradacja materiałów i nanotechnologia.