Prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski | WIMiO - Politechnika Gdańska

Prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski

prof. zw. WAT

Instytut Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej, Wojskowa Akademia Techniczna

Prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski jest dziekanem Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w kadencji 2020-2024. Swoje badania realizuje w takich dyscyplinach/obszarach jak: metody komputerowe mechaniki; inżynieria biomedyczna; inżynieria obliczeniowa. Był uczestnikiem (kierownikiem/wykonawcą) w licznych projektach krajowych i międzynarodowych ukierunkowanych na prace naukowe, rozwojowe i wdrożeniowe m.in. dla takich celów jak: opracowanie kompleksowego systemu wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych w oparciu o Auto Mobility Centrum (AMC-2); opracowanie i kompleksowa ocena biodegradowalnego i elastycznego stentu wewnątrznaczyniowego rozprężanego na balonie opartego na cienkich przęsłach o wysokiej wytrzymałości oraz opracowanie trójwymiarowego modelu stawu skroniowo-żuchwowego w celu odwzorowania działania aparatu kostno-chrzęstno-więzadłowego dla potrzeb protetyki, ortodoncji i chirurgii ortognatycznej. Jest stypendystą fundacji NATO i US Research Council, dzięki którym odbył staże naukowe na Florida State University i Indiana State University w USA. Stale współpracuje z licznymi jednostkami badawczymi i uniwersyteckimi w Europie i USA. Przynależy do 5 stowarzyszeń naukowych oraz recenzuje publikacje w około 100 czasopismach naukowych (głównie z listy JCR). Jest członkiem Komitetu Mechaniki PAN w kadencji 2020-2023 (przynależy do Sekcji Biomechaniki i Sekcji Metod Obliczeniowych i Optymalizacji). Jest autorem/współautorem ok. 600 publikacji. Aktywnie pracował i pracuje w licznych komitetach naukowych konferencji krajowych i zagranicznych (łącznie w ponad 30), w 3 komitetach redakcyjnych czasopism listy JCR i 3 radach instytutów badawczych (w tym w Wojskowych Instytucie Medycznym). Jest także współautorem licznych wdrożeń wyników badań o charakterze przemysłowym oraz patentów/zgłoszeń patentowych. Wypromował 8 doktorantów.