prof. dr hab. inż. Wojciech Simka | WIMiO - Politechnika Gdańska

prof. dr hab. inż. Wojciech Simka

Prof. dr hab. inż. Wojciech Simka

Wydział Chemiczny, Politechnika Śląska

Prof. dr hab. inż. Wojciech Simka jest pracownikiem Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. Pełni funkcję kierownika Katedry Chemii Nieorganicznej, Analitycznej i Elektrochemii, kierownika Laboratorium Badań Korozyjnych, a także przewodniczącego Rady Dyscypliny Inżynieria Chemiczna. Pełni lub pełnił funkcję kierownika projektów badawczych finansowanych przez MNiSW, NCN, NCBiR. Jego zainteresowania naukowe związane są z modyfikacją warstwy wierzchniej metali metodami elektrochemicznymi, w szczególności pod kątem zastosowań biomedycznych. Skupia się na utlenianiu elektrochemicznym, zarówno klasycznym jak i wysokonapięciowym (plasma electrolytic oxidation – PEO), materiałów bazujących na tytanie, tantalu, cyrkonie, niobie i magnezie. Obecnie skupia się na plazmowym utlenianiu elektrochemicznym tytanowych implantów drukowanych (personalizowanych oraz rusztowań). Jest autorem ponad 180 artykułów notowanych w JCR, a także kilkunastu patentów. Rozwiązania opracowane w Jego zespole zostały wdrożone w kilku zakładach przemysłowych w Polsce.