Mechanika i budowa maszyn to kierunek studiów dla osób chcących tworzyć i efektywnie wykorzystywać nowe technologie, systemy produkcyjne, konstrukcje i urządzenia. Studia przygotowują w interdyscyplinarny sposób do zawodu inżyniera mechanika.
Specjalności:
Tryb stacjonarny
• Technologia maszyn i materiałów,
• Technologie cieplne i procesowe,
• Konstrukcja i eksploatacja pojazdów.
• Design and production engineering (angielskojęzyczna).
Tryb niestacjonarny
• Technologia maszyn i materiałów,
• Technologie cieplne i procesowe,
• Konstrukcja i eksploatacja pojazdów.
Fundamentem studiów jest podstawowa wiedza techniczna ukierunkowana na mechanikę i budowę maszyn. W tym zakresie prezentowana jest niezbędna wiedza z: mechaniki i wytrzymałości materiałów, projektowania maszyn, technik wytwarzania i eksploatacji urządzeń oraz technik i narzędzi komputerowych do rozwiązywania zadań w zakresie projektowania metod wytwarzania i systemów produkcyjnych. W zależności od wybranej specjalizacji nacisk jest kładziony również na urządzenia cieplno-przepływowe i aparaturę przemysłową, pojazdy i maszyny robocze oraz układy napędowe lub technologię spajania i materiałów konstrukcyjnych. Uzyskana na studiach wiedza inżynierska umożliwia rozwiązywanie problemów projektowo-konstrukcyjnych, produkcyjnych i eksploatacyjnych. Uzyskane podstawy szeroko pojętej wiedzy technicznej w powiązaniu z wiedzą ekonomiczną umożliwiają kierowanie zespołami pracowniczymi i zakładami produkcyjnymi.
W ramach studiów rozwija się opanowanie i posługiwanie się sprzętem komputerowym, wraz z niezbędnym oprogramowaniem do rozwiązywania problemów technicznych i technologicznych oraz dobrą znajomość przynajmniej jednego języka obcego, pozwalającego na swobodne korzystanie z literatury obcojęzycznej. Umiejętności i wiedzę praktyczną można rozwinąć w nowoczesnych, dobrze wyposażonych laboratoriach jak i na praktykach organizowanymi przy współpracy z przedsiębiorstwami z otoczenia gospodarczego. Wiedza i doświadczenie zdobyte podczas studiów umożliwiają podjęcie pracy zarówno w kraju jak i za granicą.
Studia inżynierskie umożliwiają absolwentowi wypełnianie podstawowych inżynierskich zadań produkcyjnych w zakresie:
- technologii wytwarzania elementów maszyn i urządzeń,
- technologii spajania i łączenia materiałów konstrukcyjnych,
- projektowania systemów produkcyjnych sterowanych komputerowo,
- projektowania i konstrukcji maszyn i pojazdów,
- dobór i projektowanie właściwości materiałów konstrukcyjnych,
- projektowania systemów, maszyn i urządzeń energetycznych.
Ponadto w ramach studiów rozwijana jest wiedza z zakresu zarządzania, organizacji pracy, prawa i ekonomii. Daje to przygotowanie do pracy w wielkich zespołach przemysłowych oraz małych przedsiębiorstwach
Argumenty za:
- wszechstronne wykształcenie (dobór materiałów, konstruowanie maszyn, obsługa urządzeń mechanicznych i systemów sterowania) na wysokim poziomie naukowym,
- mała podaż absolwentów z zakresu inżynierii mechanicznej to większe szanse na dobrze płatną pracę,
- elitarny charakter studiów, wielu prezesów i właścicieli największych firm w Polsce północnej to absolwenci tego kierunku.
Absolwent potrafi:
rozwiązywać problemy projektowo-konstrukcyjne, produkcyjne i eksploatacyjne z zakresu:
- technologii budowy maszyn,
- projektowania i konstrukcji maszyn,
- systemów, maszyn i urządzeń energetycznych,
wykorzystywać wiedzę z zakresu zarządzania, organizacji pracy, prawa i ekonomii przy podejmowaniu decyzji w działalności inżynierskiej,
pracować w wielkich zespołach przemysłowych oraz małych przedsiębiorstwach, kierować zespołami pracowniczymi i zakładami produkcyjnymi.
Perspektywy zatrudnienia:
1. firmy z zakresu wytwarzania elementów maszyn i produkcji konstrukcji stalowych, np. produkcja i serwis,
2. systemów hydrauliki siłowej, chłodnictwa, klimatyzacji wentylacji, branży „automotive”, stocznie, rafinerie,
3. małe, średnie i duże przedsiębiorstwa przemysłowe i usługowe wykorzystujące urządzenia mechaniczne, np. firmy transportowe, przemysłu spożywczego, firmy serwisowe, handlowe i remontowe,
4. biura konstrukcyjne oraz ośrodki badawczo – rozwojowe,
5. jednostki akredytacyjne i atestacyjne, administracja publiczna,
6. duża liczba absolwentów kierunku zakłada własne firmy z zakresu innowacyjnych technologii.
Ciekawostka
Udoskonalanie pojazdu napędzanego ogniwem paliwowym, budowa symulatora lotów — takie doświadczenie
możesz zebrać, jeśli wstąpisz do jednego z 5 kół naukowych Wydziału Mechanicznego. Bolidy wykonane w ramach kół naukowych brały udział w międzynarodowych zawodach „Formuła student” czy „Pneumobil”, zajmując wysokie miejsca w klasyfikacji.