O tym kierunku

Osią programu studiów są zagadnienia związane z projektowaniem i budową jachtów.

Kierunek od roku akademickiego 2023/2024 będzie miał profil ogólnoakademicki (zmiana z profilu praktycznego).

Kierunek studiów powstał we współpracy z  Polboat – Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych oraz  znanych firm jachtowych, które mają swoje zakłady produkcyjne w Gdańsku (Aluship, Complex Jacht, Sunreef Yachts) lub jego okolicach (Technomarine, Ostróda Yacht). Firmą, która włączyła się tez do tego projektu jest towarzystwo klasyfikacyjne Polski Rejestr Statków.

Projektowanie i budowa jachtów wyróżnia się dużą ilością praktyk i staży. Dodatkowo część zajęć jest  prowadzona przez praktyków zatrudnionych w przemyśle.

Fot. materiały PG

W ramach studiów zaplanowano, po II semestrze adaptacyjny obóz żeglarski z elementami kursu żeglarskiego dla chętnych (Iława, jezioro Jeziorak), a po IV semestrze rejs pełnomorski na pokładzie żaglowca.

Studenci mają odbywać coroczne  wizyty i  wycieczki  do zakładów produkcyjnych, oraz praktyki zawodowe. Chętnych wspomożemy przy podjęciu pracy w branży jachtowej w okresie wakacji.

Coroczna praca społeczna przy remoncie zabytkowego żaglowca ma pozwolić chętnej grupie studentów na odbycie dodatkowego rejsu morskiego.

Infrastruktura

Instytut Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, wcześniej znany jako Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa czy Instytut Okrętowy to jednostka wyjątkowa. Powstała po II wojnie światowej na Politechnice Gdańskiej i nieprzerwanie od 75 lat szkoli okrętowców.

Instytut dysponuje atrakcyjną bazą laboratoryjną, do której zalicza się między innymi:

  • Basenem modelowym
  • Ośrodkiem Badawczym w Iławie nad jeziorem Jeziorak
  • Laboratorium Konstrukcji Oceanotechnicznych
  • Laboratorium Maszyn i Systemów Okrętowych
     

Na potrzeby Kierunku powstanie studencki warsztat szkutniczy.

Nauka i zdobywanie umiejętności praktycznych

Nie tylko obowiązkowe praktyki ale także praca w Koła Naukowych, czy zaangażowanie podczas nieobowiązkowych zajęć szkutniczych ma pozwolić na zdobycie koniecznego projektantom, konstruktorom i budowniczym doświadczenia.

Studenci w Kołach Naukowych mogą zdobywać umiejętności projektowania oraz budowy łodzi z  napędem mięśniowym, solarnych, podwodnych z napędem mięśniowym czy zdalnie sterowanych modeli jachtów.

Perspektywa pracy zawodowej

Branża jachtowa to jeden z najlepiej rozwijających się sektorów gospodarki w ostatnich latach.  

Liczymy na to, że wczesne, już na etapie studiów kontakty studentów z przemysłem pozwolą na szybkie odnalezienie swojej ścieżki kariery i podjęcie atrakcyjnej pracy.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że część ze znanych firm jachtowych w Polsce ma własne biura konstrukcyjne i buduje jednostki według własnych projektów. Dlatego, to jedna z nielicznych branży w Polsce gdzie projektanci, technologowie czy inżynierowie produkcji pracują nad atrakcyjnym produktem końcowym, którego odbiorcami są rynki na całym świecie.

Wielu z absolwentów Politechniki Gdańskiej odniosło sukces w tej branży zajmując kluczowe stanowiska w firmach rozpoznawanych globalnie czy stało się właścicielami biur projektowych i zakładów produkcyjnych.

Korzyści dla studenta / absolwenta

  • możliwość zdobycia wyjątkowych, praktycznych kompetencji zawodowych,
  • liczne praktyki i staże, również w trakcie trwania semestru,
  • kontakt z pracodawcami już na etapie studiów.

Program Kierunki - Katalog ECTS (pg.edu.pl)

Polecamy kanał na Youtube poświęcony temu kierunkowi studiów

Polecamy kanał Youtube - "czy studenci tylko się uczą?"