ENERGETYKA to interdyscyplinarny kierunek studiów kształtujący wiedzę i umiejętności w zakresie wytwarzania i eksploatacji urządzeń energetycznych, jak też kreatywnego projektowania poligeneracyjnych systemów energetycznych przyjaznych środowisku.
Organizacja kierunku studiów
Energetyka jest kierunkiem międzywydziałowym, prowadzonym przez kadrę Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (WIMiO), Wydziału Elektrotechniki i Automatyki (WEiA) i Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska (WILiŚ).
Centrum koordynacyjne kierunku Energetyka znajduje się w Instytucie Energii WIMiO (w budynku Laboratorium Maszynowego)
Specjalności
WIMiO:
Specjalność jest prowadzona z wiodącym udziałem kadry naukowo-dydaktycznej z Instytutu Energii Wydziału IMiO. Jest to specjalność polecana dla osób zainteresowanych technologiami skojarzonej generacji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, ze szczególnym uwzględnieniem implementacji stosownych technologii w wydzielonych obszarowo mikrosieciach energetycznych. Studenci zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu systemów poligeneracyjnych, projektowanych i użytkowanych z respektowaniem wymogów środowiskowych. Poznają też metody prowadzenia badań nad procesami konwersji i magazynowania energii. Są to zagadnienia niezwykle ważne w świetle dokonującej się transformacji krajowego systemu elektroenergetycznego. Absolwenci będą dobrze przygotowani nie tylko do podjęcia pracy w sektorze energetyki i pokrewnych gałęziach przemysłu, ale również do podjęcia studiów w Szkole Doktorskiej.
WEiA:
Idealny wybór dla osób zainteresowanych projektowaniem, budową i sterowaniem odnawialnymi źródłami energii, magazynami energii, sieciami ciepłowniczymi i elektroenergetycznymi (w tym typu SmartGrids) oraz instalacjami elektrycznymi. Studenci zdobywają również wiedzę i umiejętności z zakresu funkcjonowania systemów energetycznych i elektroenergetycznych, rynków energii oraz organizacji i ekonomii w energetyce i elektroenergetyce. Wyczerpywanie się kopalnych źródeł energii wymusza transformację energetyki i elektroenergetyki. Sprzyja jej szybki rozwój technologiczny (w tym OZE). Presję na szybkie przemiany w energetyce (na rozwój OZE) wywiera skracający się horyzont czasowy niezbędnej transformacji. Człowiek, jeżeli chce przetrwać na Ziemi, musi tej transformacji dokonać. Wybierając tą specjalność, staniesz się jej istotnym elementem.
WILiŚ:
Idealny wybór dla osób zainteresowanych projektowaniem, budową i wdrażaniem: niskotemperaturowych źródeł ciepła (w tym z OZE), sieci ciepłowniczych i instalacji gazowych, systemów oddymiania oraz wentylacji i klimatyzacji budynków mieszkalnych, publicznych i przemysłowych. Studenci zdobywają również wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia zrównoważonych energetycznie obiektów, budynków pasywnych i zero-energetycznych. Tematyka transformacji energetycznej jest w centrum strategii Europejskiego Zielonego Ładu. To najprężniej rozwijająca się gałąź gospodarki opartej na surowcach odnawialnych, nowoczesnych systemach produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz zamkniętych obiegach technologicznych. Wybierając ten kierunek, możesz stać się jej częścią.
|
studia stacjonarne |
studia niestacjonarne |
koszt dla |
bezpłatne |
nie są prowadzone |
język wykładowy |
polski |
|
termin rekrutacji |
nabór |
brane pod uwagę przy rekrutacji: |
|
Sylwetka absolwenta
Studia zapewniają wykształcenie specjalistów z zaawansowaną wiedzą ogólnotechniczną oraz umiejętnościami w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji urządzeń, systemów sieci i instalacji w szeroko pojętej energetyce. Absolwent jest przygotowany do wykonywania prac projektowo-konstrukcyjnych, do rozwiązywania problemów technicznych, technologicznych i organizacyjnych w obszarze energetyki konwencjonalnej i odnawialnej oraz technik cieplnych związanych z ogrzewnictwem, wentylacją i klimatyzacją. Absolwent uzyskuje wiedzę niezbędną do zarządzania produkcją, eksploatacją i remontami urządzeń i systemów energetycznych oraz umiejętności do prowadzenia prac naukowo-badawczych w obszarze energetyki na poziomie krajowym i międzynarodowym. Absolwent jest również przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia w Szkole Doktorskiej.
Perspektywy zatrudnienia
- krajowe koncerny energetyczne
- przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energii elektrycznej i/lub ciepła
- biura projektowo-konstrukcyjne
- przedsiębiorstwa doradczo-konsulitngowe
- instytucje nadzoru energetycznego
- jednostki naukowo-badawcze
- sektor samorządowy
Ciekawostka
Scenariusz Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal) zakłada ograniczenie emisji netto gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla – o połowę do 2030 roku oraz całkowicie do roku 2050. Celem osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., niezbędna jest głęboka transformacja i dywersyfikacja krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE). Wysoki poziom wiedzy i umiejętności, połączony z kreatywnością, zapewni Absolwentom kierunku Energetyka bogatą w doświadczenia karierę zawodową.