Energetyka jądrowa to nowoczesny kierunek studiów drugiego stopnia oferowany na Politechnice Gdańskiej. Program ten umożliwia studentom zdobycie zaawansowanych umiejętności w zakresie projektowania i analizy systemów energetycznych opartych na technologii jądrowej. Studenci będą wykorzystywać nowoczesne techniki informatyczne, w tym symulacje i modelowanie komputerowe, aby sprostać wymaganiom współczesnej energetyki.
Absolwenci kierunku energetyka jądrowa będą kompleksowo przygotowani do stawienia czoła wyzwaniom w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki jądrowej. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu i wsparciu wysoko wykwalifikowanej kadry dydaktycznej, studenci zdobędą nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne umiejętności niezbędne na rynku pracy. Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (WiMIO), głównie przez pracowników Instytutu Energii, przy wsparciu kadry z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki (WEiA) oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (WFTiMS). Dzięki temu studenci będą mieli okazję uczyć się od ekspertów z różnych dziedzin, co jeszcze bardziej wzbogaci ich doświadczenie edukacyjne.
studia stacjonarne |
studia niestacjonarne |
|
koszt dla |
bezpłatne |
nie są prowadzone |
język wykładowy |
polski |
|
termin rekrutacji |
nabór |
brane pod uwagę przy rekrutacji: |
|
Specjalność
- Systemy i eksploatacja elektrowni jądrowych
Jest to aktualnie jedyna specjalność na kierunku kształcąca studentów w zakresie systemów, maszyn i urządzeń elektrowni jądrowych oraz procesów cieplno-przepływowych w nich zachodzących a także eksploatacji elektrowni jądrowych z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa, cyklu życia i racjonalnego zużycia energii.
Absolwent potrafi
Studia drugiego stopnia na kierunku Energetyka jądrowa zapewniają wykształcenie specjalistów rozumiejących rolę energetyki jądrowej w kontekście globalnych wyzwań energetycznych, zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji energetyki krajowej.
- Absolwent zna podstawowe i zaawansowane zasady fizyki jądrowej prowadzące do zrozumienia zagadnień projektowania i eksploatowania różnych typów reaktorów jądrowych - ich budowy, zastosowanych materiałów konstrukcyjnych, zasady działania oraz aspektów bezpieczeństwa, włączając w to ochronę radiologiczną, i technologie jądrowe cykli paliwowych.
- Posiada wiedzę dotyczącą rozwoju perspektywicznych reaktorów IV generacji i technologii fuzji jądrowej.
- Rozumie i analizuje cykl życia maszyn i urządzeń energetycznych stosowanych w obiegach elektrowni jądrowych oraz metody przetwarzania, składowania i zarządzania odpadami radioaktywnymi zgodnie z obowiązującymi regulacjami i normami.
- Jest przygotowany do projektowania i prowadzenia procesów stosowanych w energetyce jądrowej i przemysłach pokrewnych, prowadzenia badań procesów przetwarzania energii maszyn i urządzeń energetycznych, realizacji modernizacji procesów i maszyn oraz wdrażania nowych technologii. Zna zasady funkcjonowania rynku energii.
- Jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich) i uczestniczenia w badaniach w dziedzinie szeroko rozumianej energetyki,
a w szczególności nowoczesnej energetyki jądrowej.
Perspektywy zatrudnienia
Uzyskana wiedza i kompetencje wspierają studentów w rozwijaniu umiejętności technicznych, analitycznych oraz społecznych, które są kluczowe z perspektywy zatrudnienia na stanowiskach inżynierskich, doradczych oraz menedżerskich w branży energetyki jądrowej lub pokrewnych. Prognozy dotyczące rynku pracy w kontekście budowy elektrowni jądrowej w województwie pomorskim, sugerują zapotrzebowanie na dobrze wykształconą kadrę techniczną, co czyni absolwentów tego kierunku kluczowymi uczestnikami rynku pracy w regionie.
- Studia odpowiadają na zapotrzebowanie wynikające z lokalnych inwestycji oraz krajowych strategii rozwoju energetyki jądrowej.
- Program studiów nie tylko dostosowuje się do wymagań współczesnego rynku pracy, ale również aktywnie reaguje na długofalowe potrzeby sektora, przygotowując absolwentów do pracy w krajowych i międzynarodowych projektach energetycznych, badawczych oraz zarządczych.
- Absolwent może znaleźć zatrudnienie jako specjalista w instytucjach, firmach i biurach projektowych związanych z obszarem energetyki jądrowej, jako pracownik instytucji o profilu badawczym, w przyszłości zaś jako pracownik elektrowni jądrowych.
Program studiów
https://ects.pg.edu.pl/pl/faculties
Kierunek energetyka jądrowa jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego z projektu pt. „Studia 5.0. Programy studiów dla kluczowych branż przemysłu krajowego” (numer FERS.01.05-IP.08-0027/23-00).
Więcej informacji o Projekcie: https://pg.edu.pl/bps/realizowane-projekty/studia-50