Mechanika i budowa maszyn
Studia II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn kończące się uzyskaniem tytułu magistra inżyniera dają możliwości tworzenia i efektywnego rozwijania: nowych technologii i systemów produkcyjnych, konstrukcji maszyn i urządzeń, mając pogłębioną wiedzę w tym zakresie i doświadczenie w badaniach naukowych.
Specjalności:
Tryb stacjonarny
- Technologie maszyn i systemy produkcyjne
- Technologie cieplno-przepływowe
- Modelowanie w budowie maszyn i pojazdów.
- International Design Engineer (w j. angielskim).
Tryb niestacjonarny
- Technologie maszyn i systemy produkcyjne
- Technologie cieplno-przepływowe
- Modelowanie w budowie maszyn i pojazdów
Kierunek mechanika i budowa maszyn umożliwia opanowanie podstawowej wiedzy technicznej, ukierunkowanej na mechanikę, wytrzymałość materiałów, elementów budowy maszyn technologii wytwarzania i innych. Niezależnie od specjalności kształcenia umożliwia opanowanie wiedzy absolwentowi w podstawowych dyscyplinach, która pozwala mu pełnić funkcję specjalisty z zakresu mechaniki w różnych dziedzinach techniki. Podczas studiów absolwent wyrabia i utrwala takie cechy jak kreatywność, potrzeba i umiejętność ciągłego samokształcenia oraz odpowiedzialność.
Uzyskana na studiach wiedza umożliwia rozwiązywanie złożonych zadań konstrukcyjnych, technologicznych, eksploatacyjnych, organizacyjnych, eksperymentalno-badawczych lub studialno-twórczych. Absolwent może sprawdzić swoją wiedzę, wykorzystując metody matematyczne, symulacyjne, planowania i matematycznego opracowania wyników eksperymentu. Stosuje przy tym oprogramowanie komputerowe do zaawansowanego projektowania, weryfikacji rozwiązań inżynierskich oraz w pracy badawczej, w tym umiejętności samodzielnego rozwiązywania prostych problemów naukowych. Uzyskane podstawy szeroko pojętej wiedzy technicznej w powiązaniu z wiedzą ekonomiczną umożliwiają absolwentowi kierowanie zespołami pracowniczymi i zakładami produkcyjnymi.
Studia pogłębiają znajomość użytkowania i posługiwania się sprzętem komputerowym wraz z zaawansowanym oprogramowaniem technicznym umożliwiającym prowadzenie zaawansowanych obliczeń i symulacji podczas rozwiazywania problemów z zakresu szeroko pojętej mechaniki. Studia stwarzają możliwości dobrego opanowania przynajmniej jednego języka obcego, pozwalającego na swobodne korzystanie z literatury obcojęzycznej, jak również na podjęcie pracy zarówno w kraju jak i za granicą.
Perspektywy zatrudnienia:
1. jednostki badawczo-naukowe i ośrodki rozwojowe firm nowych technologii,
2. przedsiębiorstwa przemysłu maszynowego,
3. budownictwo stalowe, biura projektowe, konstrukcyjne i technologiczne oraz zakłady związane z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych,
4. jednostki odbioru technicznego oraz jakościowego produktów i materiałów,
5. firmy produkcyjne i usługowe wymagające wiedzy technicznej.
Specjalności:
Ciekawostka
Kierunek Mechanika i budowa maszyn jest jednym z najstarszych prowadzonych przez Politechnikę Gdańską. Absolwenci kierunku Mechanika i budowa maszyn stanowią trzon kadry inżynierskiej w firmach produkcyjnych i biurach konstrukcyjnych z zakresu budowy maszyn na Pomorzu. Wielu dyrektorów technicznych i prezesów firm jest również absolwentami tego kierunku.
Kryterium pokrewieństwa:
Program studiów: Kierunki - Katalog ECTS (pg.edu.pl)