Darmowe szkolenia dla pracowników przemysłu! Czym jest projekt allCute? | WIMiO - Politechnika Gdańska

Aktualności

Data dodania: 2021-07-15

Darmowe szkolenia dla pracowników przemysłu! Czym jest projekt allCute?

Darmowe szkolenia dla pracowników przemysłu
Będą darmowe szkolenia dla pracowników przemysłu w ramach projektu allCute. Fot. Materiały prasowe
Cyfryzacja przemysłu sprawia, że nowe systemy produkcyjne mają duży wpływ na pracowników, zwłaszcza techników i inżynierów. Wymagają hybrydowych zespołów „człowiek-maszyna”, w których technicy i inżynierowie powinni między innymi symulować linie produkcyjne czy koordynować pracę robotów. Dane pokazują jednak, że pracownicy przemysłu nie są gotowi stawić czoła nowym realiom, ponieważ brakuje im właściwej wiedzy i umiejętności. Dlatego właśnie powstał projekt allCute, w którym bierze udział Politechnika Gdańska.

– Głównym założeniem projektu jest podniesienie kompetencji pracowników przemysłowych: techników i inżynierów. Na początku badamy, jakie są potrzeby przedsiębiorstw i w odpowiedzi przygotowujemy szkolenia, kursy dla osób, które działają w branży inżynierii mechanicznej, a dokładniej przy konstrukcji i budowie maszyn oraz mechatronice mówił dr inż. Marek Chodnicki z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Dzięki kursom pracownicy zyskają zdolność do szybkiego i odpowiedniego reagowania na szybkie zmiany technologiczne Przemysłu 4.0 w danym sektorze przemysłowym, będą mogli się rozwijać, ale również zabezpieczą swoje stanowiska w firmie. 

W Polsce i za granicą

Partnerem projektu w Polsce (oprócz Politechniki Gdańskiej) jest Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, ale w projekcie allCute biorą również udział partnerzy z zagranicy: Bułgaria (Strefa Ekonomiczna Klaster Tracja, Izba Handlu i Przemysłu w Gabrowie), Grecja (Międzynarodowy Uniwersytet Hellenistyczny, Izba Handlu w Kavali) oraz Serbii (Uniwersytet w Nis, Serbska Izba Handlu).

- Badamy potrzeby przedsiębiorstw w czterech krajach: Polsce, Bułgarii, Serbii oraz Grecji. Wzajemnie tworzymy sobie te kursy, szukamy powiązań, by nie tylko projekt był skupiony na Polsce, ale również na innych krajach – dodał Marek Chodnicki.

Z darmowych, kilkudniowych kursów będzie można skorzystać już w przyszłym roku. Tematyka szkoleń będzie ogólna: hydraulika, sterowanie proporcjonalne czy napędy elektryczne. Takie zapotrzebowanie zgłaszali pracodawcy.

Koordynatorem projektu allCute jest Uniwersytet Techniczny w Gabrowie.

46 wyświetleń