Data dodania: 2021-07-26
Unikat na skalę światową. Przypominamy o Głuptaku i Ukwiale, pogromcach min z PG
System OPM Głuptak przeznaczony jest do działań związanych z identyfikacją i niszczeniem min morskich na akwenach o głębokości od 5 do 200 m. Napędzany jest czterema pędnikami śrubowymi z silnikami elektrycznymi. Maksymalna prędkość pojazdu względem wody wynosi 3 m/s, co zapewnia prędkość 1 m/s względem dna w prądzie o prędkości 2 m/s. Pozwala to na zniszczenie celu odległego o 400 metrów w 10 minut. W Głuptaku zastosowano rozwiązania techniczne, które stawiają go wśród najlepszych tego typu pojazdów na świecie.
OPM Ukwiał stosowany jest na okrętach wojennych od 1999 roku. Gdy okręt znajdzie się w pobliżu miny, pojazd podwodny zostaje zwodowany i podąża do określonej pozycji sterowany przez operatora. Uruchamiany jest sonar omiatający zainstalowany na pojeździe. Dane z tego sonaru służą do ostrożnego podprowadzenia pojazdu na odległość, z której cel może być widziany przez zamontowane kamery. Pojazd może oznaczyć dokładne położenie miny, ustawiając w jej pobliżu nadajnik, oznaczyć dokładną pozycję geograficzną miny. Może również pozostać w sąsiedztwie miny do czasu przybycia płetwonurków lub umieścić zdalnie odpalany ładunek Toczek.
– Ukwiał do niszczenia min wykorzystuje ładunki wybuchowe produkcji Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej, a Głuptak to taki "kamikadze" - wybucha razem z likwidowaną miną – mówił mgr inż. Aleksander Gierkowski z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.
Gdzie działają?
OPM Ukwiał był stosowany na niszczycielach min projektu 206 FM OORP „Mewa”, „Czajka” i „Flaming”. Obecnie pozostaje na wyposażeniu ORP „Czajka”, gdyż na pozostałych okrętach opuszczono bandery i zostały wycofane ze służby. Obecnie trwają prace mające na celu przeniesieniu tego systemu na okręty projektu 207 P OORP „Drużno” i „Hańcza”.
OPM Głuptak obecnie znajduje się na wyposażeniu ORP „Kormoran” - nowego niszczyciela min, niebawem pojawi się na wyposażeniu kolejnych, budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding – „Albatros” i „Mewa”.
30 czerwca Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu wybrała najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na „Wykonanie naprawy głównej systemu głębinowego Ukwiał, modyfikację PKO systemu OPM Głuptak, montaż systemu na okrętach t. 207 wraz ze szkoleniem”. Jedynym oferentem okazało się Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej – producent Głuptaków i Ukwiałów. Wartość kontraktu wynosi ponad 2,2 mln złotych.
Wersja mobilna
– Dodatkowo zrobiliśmy wersję mobilną tych systemów (tzw. klatkową) z możliwością wykorzystywania jej na pokładach okrętów projektu 207 oraz innych okrętów Marynarki Wojennej, na których istnieje możliwość ich zamontowania – podkreślił Aleksander Gierkowski.
Ukwiał został opracowany na Politechnice Gdańskiej w 1995 roku, a wprowadzony został w 1999 na trzech niszczycielach min projektu 206FM.
OPM Głuptak opracowany został przez zespół pod kierunkiem dr. hab. inż. Lecha Rowińskiego, prof. nadzw. PG oraz mgr. inż. Bogumiła Poralę z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa.
-
2024-12-31
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG