Zakończyła się druga edycja studiów podyplomowych na kierunku morska energetyka wiatrowa | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-08-02

Zakończyła się druga edycja studiów podyplomowych na kierunku morska energetyka wiatrowa

Zakończyła się druga edycja studiów podyplomowych na kierunku morska energetyka wiatrowa. Wręczono dyplomy
Na zdjęciu od lewej: dziekan WIMiO prof. dr hab. inż Andrzej Seweryn, prorektor ds. kształcenia; kierownik studiów podyplomowych morska energetyka wiatrowa, prof  PG dr hab. inż. Marek Dzida; zastępca kierownika studiów podyplomowych morska energetyka wiatrowa, mgr inż. Wojciech Olszewski. Fot. WIMiO/Patrycja Oryl
Dyplomy ukończenia studiów podyplomowych na kierunku morska energetyka wiatrowa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zostały rozdane. Zakończyła się druga edycja kursu. W sumie świadectwa odebrały 53 osoby.

W wydarzeniu wzięli również udział absolwenci pierwszej edycji studiów. Z powodu pandemii uroczystość zakończenia poprzedniej odsłony kursu nie mogła się odbyć.

O absolwentach

Absolwentami studiów są przedstawiciele branży z sektora energetyki, ze strony deweloperów, łańcucha dostaw, jednostek certyfikujących, dostawców energii, instytucji samorządowych, morskich a także ministerstw. Niektórzy już pracują w sektorze offshore poza granicami kraju, np. w Norwegii i postanowili zdobyć wykształcenie z zakresu Morskiej Energetyki Wiatrowej właśnie na Politechnice Gdańskiej.

– Chciałbym państwu przede wszystkim pogratulować. Niezwykle się cieszę, że wybrali państwo studia na naszym wydziale i jednocześnie mam nadzieję, że wiedzę i umiejętności, które tu nabyliście, wdrożycie w praktyce, a do zrobienia jest naprawdę dużo – podkreślił dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn.

Udany "eksperyment"

Podczas uroczystości wystąpili również dr hab. inż. Marek Dzida, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia, kierownik studiów podyplomowych na kierunku morska energetyka wiatrowa, Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz prof. dr hab. inż. Zbigniew Korczewski, koordynator Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej.

– Mam nadzieję, że, dzięki ukończeniu tych studiów, zyskają państwo możliwość uczestniczenia w olbrzymiej przygodzie zawodowej, związanej z otwierającym się w Polsce sektorem morskiej energetyki wiatrowej – mówił Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. – Ze spokojem i pewnością można już mówić o realizacji projektów morskich farm wiatrowych, które zaczną powstawać w naszym kraju, a których realizacja rozpocznie się w roku 2024. Niezmierną radością napawa nas fakt, że ten swego rodzaju eksperyment, jakim była pierwsza, pilotażowa edycja studiów okazał się udany. Jest on atrakcyjny dla słuchaczy, ale również spełnia oczekiwania rynku pracy, rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowane kadry – dodał.

Najprężniej rozwijająca się technologia pozyskiwania energii

Słuchacze studiów zdobywają, ale też pogłębiają wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej jako najprężniej rozwijającej się na świecie technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Dowiadują się, w jaki sposób funkcjonuje rynek morskiej energetyki wiatrowej oraz poznają wszystkie aspekty przygotowania i realizacji projektów morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

Profesjonalna kadra, potencjalny lider branży

W najbliższych latach rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce znacznie się rozwinie. W projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku przewidziano realizację morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW, co czyni z Polski potencjalnego lidera branży w Europie. Celem studiów jest przygotowanie profesjonalnej kadry na potrzeby tak dużego rynku.

Warto zaznaczyć, że inwestycja w ten sektor energetyki dodatkowo uzasadniona jest dobrze rozwiniętym w Polsce łańcuchem dostaw dla branży offshore wind, realizującym zlecenia dla projektów morskich farm zlokalizowanych na rynkach zagranicznych, włączając w to budowę światowej klasy jednostek pływających, służących do budowy i obsługi farm wiatrowych na morzu, specjalistyczne konstrukcje stalowe, osprzęt elektryczny czy usługi badawczo-pomiarowe.

Uroczyste zakończenie drugiej edycji studiów podyplomowych odbyło się w miniony piątek na Dziedzińcu Fahrenheita, w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

159 wyświetleń