PGRacing Team szykuje się na kolejne zawody. Studenci będą się ścigać we Włoszech | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-09-21

Niespełna dwa miesiące temu trzymaliśmy kciuki za studentów z PGRacing Team podczas ich udziału w zawodach Formuła Student w Czechach. Teraz przyszedł czas na Włochy – już w październiku zespół zabiera bolid do Varano de' Melegari, na tor Autodromo Riccardo Paletti, gdzie będzie się ścigać z drużynami z całego świata.

Tym razem formuła zawodów jest trochę inna, bo rozpoczynają się już 27 września online. Wtedy odbędą się konkurencje statyczne, które potrwają do 1 października. Termin konkurencji dynamicznych – już na miejscu, we Włoszech – przypada na dni 10-13 października 2021 r.

– Formuła zawodów jest określona odgórnie, przez regulamin zawodów Formuła Student i zawsze odbywają się one na tej samej zasadzie – zaznacza Wiktoria Mizera z PGRacing Team. – Ze względu na to, że konkurencje statyczne odbywają się w tym roku online, zmieniona została organizacja konkurencji dotyczącej Business Plan Presentation, którą podzielono na trzy etapy – dodaje.

Na zawodach zespoły zmagają się w konkurencjach dynamicznych i statycznych – łącznie mają do zdobycia 1000 punktów. Pojazd, przed startem na torze, jest dokładnie sprawdzany pod względem zgodności z regulaminem. Po kontroli technicznej kierowca z zespołu może usiąść za kierownicą.

Zmiany w bolidzie

Przypomnijmy, że bolid został zaprojektowany i zbudowany przez studentów od podstaw – to już piąta generacja pojazdu, który opiera się na trzycylindrowym silniku Triumph Street Triple 675 i stalowej ramie. Pneumatyczna zmiana biegów została zastąpiona lżejszą, elektryczną, dodano moduł procedury startu oraz wyświetlacz danych dla kierowcy. W tym roku udało się również znacznie zredukować masę bolidu w grupie Powertrain, która zajmuje się silnikiem i przeniesieniem napędu. Studenci cały czas ulepszają swój pojazd, by osiągać jeszcze lepsze wyniki.

– Głównymi zmianami, jakie udało nam się wprowadzić od ostatnich zawodów w Czechach, są: zmodyfikowanie tylnego skrzydła, nowa kierownica, zmiany konstrukcyjne w układzie zawieszenia przedniego oraz dopracowanie układu kontroli trakcji – tłumaczy Wiktoria Mizera.

Lepsze wyniki

Podczas zawodów Formuła Student w Most w Czechach, które odbyły się w lipcu, studenci zajęli 8. miejsce w konkurencji Endurance, 13. w Autocross oraz 16. w klasyfikacji ogólnej. Teraz skupiają się na tym, by wynik poprawić na zawodach we Włoszech. – Poświęcamy większą uwagę na przygotowanie się do konkurencji statycznych, na co niestety nie mieliśmy wystarczająco czasu przed wyjazdem na zawody w Czechach. Staramy się także wyeliminować wszelkie błędy, na które zwrócili uwagę sędziowie w trakcie pierwszego etapu zawodów, jakim jest inspekcja techniczna - Scrutineering. Ponadto poprawiamy układ przedniego zawieszenia oraz układ kierowniczy naszego bolidu, ponieważ opory, które obecnie występują po rozgrzaniu opon, znacznie utrudniają uzyskanie powtarzalnych czasów okrążeń podczas najważniejszej konkurencji dynamicznej – Endurance. Jest to wyścig na dystansie 22 km sprawdzający wytrzymałość i bezawaryjność konstrukcji – mówi Wiktoria Mizera.

PGRacing Team dzieli się na sześć grup: Suspension – dział odpowiedzialny za układ zawieszenia; Chassis – konstrukcja nośna (rama i nadwozie monocoque); Powertrain - silnik i układ przeniesienia napędu; Electronics – elektronika; Aero – aerodynamika oraz Marketing – grupa zajmująca się kontaktem ze sponsorami, organizacją, promocją oraz finansami. W sumie nad projektem pracuje obecnie około 30 osób.

Rekrutacja

Warto wspomnieć, że na początku roku akademickiego odbędzie się rekrutacja do zespołu PGRacing Team. Zachęcamy wszystkich ambitnych studentów do udziału w rekrutacji i angażowaniu się w takie projekty jak Formuła Student. Informacje o naborze do zespołu będą pojawiały się na profilu PGRacing Team na Facebooku.

Zespół PGRacing Team działa w ramach koła naukowego Mechanik na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Opiekunem koła jest dr inż. Bogdan Ścibiorski.