Zdalnie sterowane pojazdy na parkurze. Studenci trenują przed wydziałowym konkursem | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-09-20

Zdalnie sterowane pojazdy na parkurze. Studenci trenują przed wydziałowym konkursem

Zdalnie sterowane pojazdy pokonują tor przeszkód. Projekt na kierunku mechatronika
Cztery zespoły, po trzy osoby w każdym i zdalnie sterowane pojazdy. Studenci mechatroniki trenują przed zawodami, które niebawem odbędą się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Studenci kierunku mechatronika (studia I stopnia, 6. sem.) mają cały semestr na to, by zaprojektować i zbudować pojazd RC, który pokona tor przeszkód i zaparkuje w "garażu". Nie ma wymogów odnośnie do jego wyglądu, ale na parkurze "samochodzik" musi wykonać po kolei konkretne zadania: ruszyć z miejsca i dojechać do miejsca załadunku, załadować aluminiowy klocek o wymiarach 50x50x50 mm i przejechać z nim przez rampę, pokonać zakręt o promieniu zewnętrznym 200 mm, przejechać z ładunkiem prostym odcinkiem drogi o długości dwóch metrów z prędkością co najmniej 0,5 m/s, rozładować klocek na wskazane pole z podestem, otworzyć garaż specjalnym przyciskiem i na końcu — zaparkować w tym garażu tyłem. 

Jednym z takich pojazdów jest np. — jak go nazwali studenci — "Sklejak", który został wydrukowany metodą 3D, ale posiada też części drewniane.

Duże zaangażowanie studentów

Opiekunem i kierownikiem projektu "Pojazdy RC - projekt zespołowy na kierunku mechatronika" jest prof. PG dr hab. inż. Piotr Mioduszewski.

— Niniejszy projekt prowadzony przeze mnie w ramach przedmiotu projekt zespołowy, realizowany w tej formie zawsze cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem studentów i był przez nich realizowany z dużą pasją i zaangażowaniem, często przekraczającym stawiane wymagania. Studenci uzyskiwali dostęp do maszyn i usług umożliwiających np. cięcie laserowe blach czy druk 3D. Dzięki temu parkur, na którym odbędą się zawody, w ostatniej edycji został wyposażony niemal profesjonalnie — podkreślił Piotr Mioduszewski. 

W ramach projektu studenci - oprócz wykonania pojazdu, który weźmie udział w konkursie - muszą: przeprowadzić niezbędne obliczenia trakcyjne pojazdu, stworzyć jego model komputerowy (wraz z wizualizacją) oraz opracować dokumentację projektową. Komisja wyłoni zwycięskie projekty i wręczy nagrody za trzy pierwsze miejsca.

O zawodach będziemy Was informować na bieżąco, tymczasem zachęcamy do obejrzenia filmu z ćwiczeń

49 wyświetleń