Balon stratosferyczny, proteza dłoni i nietypowa żaglówka. Studenci z simLE na Infoshare | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-10-15

Balon stratosferyczny, proteza dłoni i prawie autonomiczna żaglówka. Studenci z simLE na Infoshare
Studenci z Koła Naukowego simLE biorą udział konferencji technologicznej Infoshare w Gdańsku. Prezentują tam trzy projekty.

Pierwszy z nich to Stardust Microbiology Project, czyli misja balonu stratosferycznego. Studenci wysyłają do stratosfery balon, by zbadać tajemnicze - nieopisane wcześniej bakterie, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane na przykład w przemyśle farmaceutycznym. Taki eksperyment odbył się niedawno w Kirunie w Szwecji. Próbki były pobierane około czterech godzin na wysokości 27,3 km. Projekt jeszcze się nie skończył – teraz studenci pracują w laboratorium – zakładają pierwotne hodowle mikrobiologiczne na czekoladowym agarze oraz izolują całkowite DNA z filtrów. Stardust to wspólne przedsięwzięcie Koła Naukowego simLE oraz Koła Studentów Biotechnologii.

Silverhand

Kolejnym projektem prezentowanym podczas Infoshare jest Silverhand, czyli projekt protezy dłoni z wykorzystaniem druku 3D. To pomysł studentki, która zauważyła problem z dostępnością na rynku tanich w wykonaniu protez. W ramach projektu udało się zrealizować pierwszą próbę wydrukowania takiej protezy. Nie zawiera ona jeszcze części elektronicznych i jest sterowana mechanicznie. Aktualnie trwają prace nad drugim projektem, w którym palce będą już napędzane silnikami, a zadajnikiem dla ruchu będzie klawiatura lub pilot. Docelowo studenci zamierzają wykorzystać do sterowania np. sygnały EMG z mięśni.

Seafarer

Trzeci projekt to Seafarer, czyli żaglówka, „duża zabawka” sterowana radiowo. W przyszłości łódź ma być jednostką w pełni autonomiczną. Jednym z potencjalnych celów tego projektu jest udział w konkursie The Microtransat Challenge, który polega na samodzielnym przepłynięciu przez łódź Oceanu Atlantyckiego. Do tej pory nikomu na świecie się to nie udało. Zadanie jest trudne do realizacji, ponieważ łódka może mieć maksymalnie 2,4 m długości, nie może być zdalnie sterowana, a do tego musi poruszać się tylko dzięki sile wiatru.

Infoshare to największa konferencja technologiczna w Europie Środkowo-Wschodnie. Organizowana jest od 2007 r. w Gdańsku przy współpracy z Miastem Gdańsk. Tematyką konferencji są głównie nowe technologie, ale także marketing. Infoshare została zapoczątkowana w 2007 przez programistów z Wirtualnej Polski. Pierwsze edycje odbywały się na terenie Politechniki Gdańskiej, natomiast od 2013 konferencja została przeniesiona do budynków Amber Expo. W 2020 zorganizowana została w formie online.