Zmierzą tutaj... wszystko! Na WIMiO otwarto nowoczesne Laboratorium Metrologiczne | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-10-12

Zmierzą tutaj... wszystko! Na WIMiO otwarto nowoczesne Laboratorium Metrologiczne

Zmierzą tutaj... wszystko! Na WIMiO otwarto nowoczesne laboratorium metrologiczne
Mitutoyo MiSTAR 555. Fot. WIMiO/Artur Urbański
Elementy konstrukcyjne współczesnych maszyn, samochodów, samolotów, aparatury medycznej i produktów AGD tworzone są z coraz większą precyzją i złożonością kształtów, a do ich wytwarzania i kontroli potrzebne są bardzo dokładne i wydajne maszyny pomiarowe. Takie znajdują się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, gdzie we wtorek, 12 października, otwarto nowoczesne laboratorium metrologiczne, sponsorowane przez japońską firmę Mitutoyo.

Laboratorium - symbolicznym przecięciem wstęgi - otworzyli: rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż, Krzysztof Wilde, dziekan WIMiO prof. dr hab. inż Andrzej Seweryn oraz wiceprezes firmy Mitutoyo Jakub Ruszkowski. 

– Aparatura może być wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, w medycynie i wielu innych, gdzie obiektywność, wiarygodność, powtarzalność oraz szybkość pomiarów mają ogromne znaczenie – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Współpraca nauki z przemysłem

– Porozumienie naszego wydziału z firmą Mitutoyo to wzorcowy przykład współpracy świata nauki z przemysłem – mówił podczas uroczystości prof. Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału IMiO. – Obydwu stronom zależy, żeby ta współpraca była rozwojowa i przynosiła wymierne efekty.

–  Laboratoria, sprzęt oraz nasza wiedza i doświadczenie w zakresie metrologii mają służyć pracownikom uczelni po to, żeby mogły rozwijać się tutaj zaawansowane prace badawcze. Chcemy inwestować w młodych ludzi po to, by zdobywali praktyczną wiedzę, mieli dostęp do najnowszej technologii i uczyli się tego, co jest potrzebne w przemyśle – dodał Jakub Ruszkowski, wiceprezes zarządu firmy Mitutoyo Polska, który jest także absolwentem Politechniki Gdańskiej.

– Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach – mówił dr inż. Michał Dobrzyński, kierownik laboratorium.

Nowoczesne maszyny

Optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D oraz maszyny CMM (współrzędnościowe) to tylko niektóre z nowych sprzętów przekazanych Politechnice Gdańskiej przez japońską firmę Mitutoyo, na których wkrótce będą pracować naukowcy i studenci PG. W sumie w laboratorium znajduje się pięć nowych maszyn:

1. QUICK IMAGE – optyczne systemy pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyzn jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania.
2. QUICK VISION – optyczne systemy pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów.
3. CONTRACER SV-C3200 – inteligentne połączenie dwóch stacjonarnych urządzeń: konturografu i chropowatościomierza. Dzięki temu jeden system niezawodnie wykonuje pomiary konturów oraz chropowatości.
4. CMM Crystal-Plus M – manualne, ekonomiczne maszyny współrzędnościowe do pomiarów 3D. Służą do szybkich, ale wymagających dużej dokładności pomiarów warsztatowych. Z dokładnym pozycjonowaniem sondy oraz systemem automatycznego rozpoznawania elementu, ułatwiającym obsługę maszyny.
5. Mitutoyo MiSTAR 555 – kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy w hali produkcyjnej. Łączy zautomatyzowany pomiar z elastycznością, niezawodnością i łatwością obsługi.

Mitutoyo jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Mitutoyo Polska działa na polskim rynku od 2002 roku, oferując najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i rozwiązania metrologiczne.

Laboratorium jest warte około 1,5 mln złotych.

100 wyświetleń