Prof. Edmund Wittbrodt Mistrzem Kapituły medali miasta Gdańska | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-11-25

Prof. Edmund Wittbrodt Mistrzem Kapituły medali miasta Gdańska

Prof. Edmund Wittbrodt Mistrzem Kapituły medali miasta Gdańska
Ośmioro z 9 członków kapituły medali miasta Gdańska: (pierwszy rząd od lewej) – Jan Zarębski, Agnieszka Owczarczak, Edmund Wittbrodt, Dorota Kolak, Bogusław Kaczmarek, (drugi rząd od lewej) – Barbara Szczepuła-Ponikowska, Cezary Obracht-Prondzyński, Anna Czekanowicz
Prof. Edmund Wittbrodt został ponownie Mistrzem Kapituły medali miasta Gdańska: Medalu Św. Wojciecha (S. Adalbertusa) oraz Medalu Księcia Mściwoja II (Mestwina II).  

Podczas pierwszego posiedzenia 9-osobowej kapituły tych medali, powołanej na czteroletnią kadencję uchwałą Rady Miasta Gdańska z września 2021 r., prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt został wybrany na przewodniczącego kapituły.

Medale Św. Wojciecha oraz Mściwoja II przyznawane są przez Radę miasta od 1997 roku za wybitne zasługi dla miasta.

Medal Księcia Mściwoja II przyznaje się za zasługi w dziedzinach podnoszących rangę miasta w kraju i za granicą, a w szczególności dla rozwoju nauki, kultury, oświaty, służby zdrowia, gospodarki, za podejmowanie publicznie pożytecznych inicjatyw. Wyróżnienie to przyznawane jest za konkretne osiągnięcia, które nie są ograniczone czasowo.

Z kolei Medal św. Wojciecha przyznaje się za zasługi w dziedzinach podnoszących rangę miasta w kraju i za granicą, a w szczególności dla rozwoju nauki, kultury, oświaty, służby zdrowia, gospodarki, za podejmowanie publicznie pożytecznych inicjatyw, głównie w zakresie dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii oraz pojednania i współpracy między narodami.

Prof. Wittbrodt, były rektor Politechniki Gdańskiej (1990-1996) i minister edukacji narodowej (2000-2001), profesor Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, został wyróżniony Medalem św. Wojciecha w 2013 roku za całokształt wybitnej działalności naukowej, pedagogicznej i społecznej w kraju i za granicą.

W skład Kapituły wchodzą: Andrzej Januszajtis – Kanclerz Kapituły, Dorota Kolak, Barbara Szczepuła-Ponikowska, Jan Zarębski, Anna Czekanowicz, Cezary Obracht-Prondzyński, Bogusław Kaczmarek, Edmund Wittbrodt – Mistrz Kapituły oraz Agnieszka Owczarczak – przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

45 wyświetleń