Złoty Krzyż Zasługi dla profesora Kazimierza Orłowskiego | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-12-08

Złoty Krzyż Zasługi dla profesora Kazimierza Orłowskiego

Na zdjęciu Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, prof. Kazimierz Orłowski nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
Prof. dr hab. inż. Kazimierz Orłowski z Instytutu Technologii Maszyn i Materiałów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

1 grudnia w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej odbyła się uroczystość wręczania medali i odznaczeń pracownikom uczelni. W kameralnej, ze względu na obostrzenia sanitarne uroczystości, udział wzięli Dariusz Drelich, wojewoda pomorski oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Złoty Krzyż Zasługi

Profesor Kazimierz Orłowski otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki.

Krzyż Zasługi jest polskim cywilnym odznaczeniem państwowym, nadawanym za zasługi dla państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923roku i nadawane do dziś. Krzyż Zasługi dzieli się na trzy stopnie: Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi oraz Brązowy Krzyż Zasługi.

Ponadto Złoty Medal za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej otrzymał prof. PG dr hab. inż. Bogdan Rozmarynowski z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa, a Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania został przyznany prof. PG dr. hab. inż. Janowi Wajsowi z Instytutu Energii.

Uroczystość zakończyło przyznanie Honorowego Tytułu i Medalu Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej. W imieniu Kapituły Godności Honorowych i Wyróżnień Politechniki Gdańskiej, składającej się z obecnego i byłych rektorów, medale wręczył prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Z WIMiO tytuł otrzymał prof. dr inż. Włodzimierz Przybylski z Instytutu Technologii Maszyn i Materiałów.

Wyróżnieni z całej Politechniki Gdańskiej