Aplikuj na nową specjalność: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych! | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-01-24

morskie systemy energetyczne
Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych - nowa specjalność na kierunku oceanotechnika (studia II stopnia) zostanie utworzona w Instytucie Oceanotechniki i Okrętownictwa. Jest to pierwszy kierunek studiów w Polsce, który przygotuje absolwentów do prac projektowych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

Absolwent tej specjalności wzbogaci swoją wiedzę ogólnotechniczną oraz zdobędzie umiejętności niezbędne w projektowaniu, budowie oraz eksploatacji morskich i przybrzeżnych obiektów energetycznych. Plan studiów obejmuje zagadnienia dotyczące m. in. analizy zasobów wiatru, inżynierii materiałowej, , aerodynamiki i aeroelastyczności turbin wiatrowych, wytrzymałości konstrukcji, projektowania farmy wiatrowej oraz podstawowe aspekty integracji farm wiatrowych z systemem energetycznym, technik pomiarowych w energetyce morskiej, zaawansowane metody numeryczne.

Zapoznaj się z programem studiów

Specjalność będzie prowadzona przy współpracy pracowników naukowych i specjalistów energetyki wiatrowej z Politechniki Gdańskiej, Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (Danish Technical University – DTU), Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (IMP-PAN), a także PGE Baltica, na podstawie porozumienia podpisanego w maju 2021 r. Porozumienie dotyczy współpracy zarówno w zakresie badań naukowych, jak i kształcenia w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. PGE Baltica pełni funkcję nie tylko partnera przemysłowego, jest również patronem specjalności. W ramach tej współpracy planowane są m. in. stypendia dla najlepszych studentów (w wysokości 2500 zł miesięcznie), staże przemysłowe w PGE Baltica, wizyty studyjne i wyjazdy na farmy wiatrowe PGE. Wybrane wykłady będą prowadzone przez profesorów wizytujących z DTU, profesorów IMP-PAN oraz doświadczonych praktyków z PGE Baltica. Prace dyplomowe i projekty zespołowe będą prowadzone we współpracy z partnerami przemysłowymi.

Limit przyjęć studentów na tej specjalności jest ograniczony. Przypominamy, że rekrutacja na studia II stopnia na Politechnice Gdańskiej trwa do 7 lutego 2022 r.

Więcej o rekrutacji