Implanty na ratunek ludzkiemu życiu! Spotkanie z dr. inż. Marcinem Wekwejtem | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-02-11

Implanty na ratunek ludzkiemu życiu! Spotkanie z dr. inż. Marcinem Wekwejtem

Pogotowie implantologiczne - spotkanie
Czy współczesne implanty są w stanie w pełni uratować zdrowie człowieka? Na to pytanie odpowie dr inż. Marcin Wekwejt z Zakładu Technologii Biomateriałów Politechniki Gdańskiej podczas spotkania, które odbędzie się w gdańskim klubie „Ziemia” 16 lutego o 17:30.

Wydarzenie organizowane jest przez Trójmiejską Kawiarnię Naukową, Koło Naukowe Materiały w Medycynie PG i klub "Ziemia".

Od zarania dziejów ludzie poszukują przeróżnych sposobów leczenia chorób, jak i przedłużania życia. Rozwój współczesnej medycyny bez wątpienia wpływa na jego jakość, a postęp związany jest m.in. z zastosowaniem nowoczesnych technologii, które pozwalają przełamywać kolejne bariery. Obecnie, z dużym sukcesem jesteśmy już w stanie wszczepiać do ludzkiego ciała różne sztuczne elementy, które mają je wspomagać lub leczyć choroby. Mowa głównie o implantach, czyli przyrządach medycznych, które wykonywane są z biomateriałów. Ich zadaniem jest zastępowanie funkcji lub estetyki uszkodzonych organów. Implanty znajdują przeróżne zastosowania w medycynie: przez chirurgię urazową (płytki zespalające, cementy kostne), ortopedię (endoprotezy stawów), kardiochirurgię (stenty, sztuczne zastawki), stomatologię (implanty zębowe), chirurgię kosmetyczną (implanty piersi), okulistykę (soczewki kontaktowe), aż po samą inżynierię tkankową (rusztowania komórkowe i sztuczne narządy). I tu możemy powtórzyć pytanie: ale czy współczesne implanty są w stanie w pełni uratować zdrowie człowieka?

Dr inż. Marcin Wekwejt z Zakładu Technologii Biomateriałów Politechniki Gdańskiej od kilku lat pracuje nad opracowywaniem nowych implantów i biomateriałów. Kilka miesięcy temu z wyróżnieniem obronił doktorat dotyczący modyfikacji cementu kostnego w celu uzyskania długotrwałej ochrony antybakteryjnej.