KN "Materiały w Medycynie" zaprasza na wykład otwarty dr hab. inż. Katarzyny Arkusz | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-04-08

mwm - wykład otwarty
Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład otwarty, organizowany przez Koło Naukowe Materiały w Medycynie, pt. "Wpływ modyfikacji wielofunkcyjnych warstw nanorurek tlenku tytanu (IV) na biozgodność", który odbędzie się 12.04.2022 r. o godz. 18.00 na platformie Ms Teams.

Gościem będzie dr hab. inż. Katarzyna Arkusz, zatrudniona na stanowisku profesora uczelni na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Inżynierii Biomedycznej i prowadzi interdyscyplinarne badania z zakresu biomateriałów i biomechaniki. Główny ich nurt związany jest z wykorzystaniem nanorurek ditlenku tytanu w roli podłoża biosensora elektrochemicznego, modyfikacją chemiczną nanorurek TiO2 oraz wyjaśnieniem mechanizmu oddziaływania tych nanomateriałów ze strukturami białkowymi.

Dorobek naukowy dr hab. inż. Katarzyny Arkusz to 36 publikacji naukowych, w tym jedna monografia jednoautorska, dwie monografie zbiorowe, sześć rozdziałów, 27 artykułów w czasopismach (19 z listy JCR), jeden patent.

Podczas wykładu zostaną przedstawione metody ulepszania warstwy powierzchniowej biomateriałów tytanowych, poprzez ich modyfikację powierzchniową nanostrukturami: nanorurkami tlenku tytanu (IV) - TNT. Istotnym omawianym zagadnieniem będzie próba wyjaśnienia interakcji zarówno pomiędzy TNT, a nanostrukturami: nanocząstkami złota i srebra, grafenem, węglem, ale przede wszystkim z białkami, enzymami, tkankami, bakteriami oraz substancjami biochemicznymi, tj. lekami.