Prof. Andrzej Seweryn wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Koszycach | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-06-15

Prof. Andrzej Seweryn wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Koszycach

Prof. Andrzej Seweryn wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Koszycach
Fot. Robert Klik
Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Koszycach. To drugie najwyższe wyróżnienie akademickie, które prof. Seweryn otrzymał w tym roku. Dziekan WIMiO w maju br. został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej.

Uroczystość nadania tytułu odbyła się 15 czerwca w Auli Maxima na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach podczas obchodów 70-lecia Wydziału Mechanicznego.

– Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego wyróżnienia, a szczególnie Rektorowi Technicznego Uniwersytetu w Koszycach prof. Stanislavovi Kmeťovi (dr honoris causa), który poparł wniosek i przedłożył go Radzie Naukowej uniwersytetu oraz Dziekanowi Wydziału Inżynierii Mechanicznej prof. Jozefowi Živčákovi (dr honoris causa multi), który był inicjatorem całego postępowania i jego „dobrym duchem” na każdym etapie – powiedział prof. Andrzej Seweryn. 

– Bardzo dziękuję Radzie Naukowej Technicznego Uniwersytetu w Koszycach, która mi ten honorowy tytuł przyznała oraz Radzie Naukowej Technicznego Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Koszycach, która wszczęła postępowanie. Dziękuję mojemu promotorowi prof. Jozefowi Bockovi oraz wszystkim moim przyjaciołom z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach, którzy poparli wniosek - sprawiliście mi olbrzymią radość i satysfakcję. Pragnę również podziękować moim współpracownikom z Politechniki Białostockiej, Politechniki Gdańskiej, Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN i wielu innych instytucji – dodał.

Podczas uroczystości po hymnie Słowacji został odtworzony Mazurek Dąbrowskiego.

Fot. Robert Klik

Najlepsza uczelnia na Słowacji

Uniwersytet Techniczny w Koszycach jest najlepszą uczelnią na Słowacji, uznaną w Europie, o czym świadczą liczne projekty Komisji Europejskiej (program Horyzont 2022 oraz Horyzont Europa) przez nią realizowane. Wydział Mechaniczny cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem studentów - absolwenci znajdują zatrudnienie w wielu branżach. To kolebka badań nad technologią wodorową na Słowacji.

15 czerwca odbyła się także uroczysta Rada Naukowa z okazji 70. rocznicy powstania Wydziału Mechanicznego. 

– Trzeba serdecznie podziękować założycielom wydziału, jego następcom, a także współczesnym, którzy z dumą wypełniają zadania edukacyjne, naukowe i wdrożeniowe bogactwo w praktyce w postaci jakościowych absolwentów, a także badań materiałowych, które są prowadzone w ekonomii przemysłu przy najwyższych wymaganiach w zakresie pozycji konkurencyjnej, zarówno wśród sektora uniwersyteckiego, jak i sektora biznesowego – powiedział Jozef Živčák, dziekan Wydziału Mechanicznego przed uroczystością.

136 wyświetleń