Szkolenia dla inżynierów i techników. O projekcie allCute podczas minikonferencji | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-07-06

Szkolenia dla inżynierów i techników. O projekcie allCute podczas spotkania Rady Przedsiębiorców WIMiO
Współpraca Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa z biznesem w aspekcie zwiększania kompetencji inżynierów i techników w przedsiębiorstwach. Na tym temacie skupiono się podczas minikonferencji projektu allCute, która odbyła się w ramach III posiedzenia Rady Przedsiębiorców WIMiO w miniony poniedziałek.

Organizatorami wydarzenia byli: Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG  oraz Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.

Projekt allCute, którego kierownikiem jest dr inż. Marek Chodnicki z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, polegał na przygotowaniu darmowych szkoleń dla techników i inżynierów zatrudnionych w przedsiębiorstwach, którzy działają w branży inżynierii mechanicznej. Dzięki kursom pracownicy zyskują zdolność do szybkiego i odpowiedniego reagowania na zmiany technologiczne związane z wprowadzaniem Przemysłu 4.0 w danym sektorze, rozwijają się, ale też zabezpieczają swoje stanowiska w firmie.

Szkolenie dla inżynierów i techników

W maju 2022 r. odbyły się hybrydowe szkolenia dla inżynierów i techników zatrudnionych w firmie Rockfin, które cieszyły się dużym zainteresowaniem – wzięło w nich udział aż 75 osób. Szkolenia dotyczyły zagadnień związanych z hydrauliką. Podczas dwudniowych spotkań, poruszono między innymi następujące tematy: dobór pomy i silnika hydraulicznego do układu, analiza układów dławieniowych, budowa i zasada działania pomp, silników hydraulicznych i zaworów, analiza uszkodzeń i awarii. Na taką tematykę zapotrzebowanie zgłaszali pracodawcy. Szkolenie przeprowadził dr hab. inż. Paweł Śliwiński, prof. PG.

Partnerem projektu w Polsce (oprócz Politechniki Gdańskiej) jest Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, ale w projekcie allCute biorą również udział partnerzy z zagranicy: Bułgaria (Strefa Ekonomiczna Klaster Tracja, Izba Handlu i Przemysłu w Gabrowie, Uniwersytet Techniczny w Gabrowie), Grecja (Międzynarodowy Uniwersytet Hellenistyczny, Izba Handlu w Kawali) oraz Serbii (Uniwersytet w Nis, Serbska Izba Handlu).

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Przedsiębiorców WIMiO poruszono aspekty pozyskiwania przez naukowców dotacji, omówiono istniejące i powstające klastry i HUBy zrzeszające przedsiębiorców czy dyskutowano o lukach kompetencyjnych w Przemyśle 4.0.