Naukowcy z WIMiO na stażu w Finlandii. Pracują nad materiałem do mocowania implantów w kości | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-10-24

Naukowcy z WIMiO na stażu w Finlandii. Pracują nad materiałem do mocowania implantów w kości

Naukowcy WIMiO podczas stażu w Turku
Nz. od lewej: dr inż. Michał Bartmański, dr inż. Marcin Wekwejt, mgr inż. Magda Rościszewska
Naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa pracują nad wstrzykiwalnym materiałem kompozytowym do mocowania implantów tytanowych w kości. Mgr inż. Magda Rościszewska, dr inż. Michał Bartmański oraz dr inż. Marcin Wekwejt z Zakładu Technologii Biomateriałów odbyli w ramach pracy nad projektem staż w Turku Clinical Biomaterials Center w Finlandii.

Wyjazd stażowy zrealizowany został w ramach projektu ARGENTUM IDUB PG „ Injectable nanocomposite for an instantaneous fixation of titanium implants in a bone with effective antibacterial properties”,

– Głównym celem stażu było przeprowadzenie badań mechanicznych nowych materiałów kompozytowych na bazie bioceramiki hydroksyapatytowej, będącej głównym składnikiem kości, modyfikowanej dodatkami o działaniu antybakteryjnym. Sposób ich wytwarzania zgłosiliśmy do ochrony patentowej – mówił kierownik projektu dr inż. Michał Bartmański z Instytutu Technologii Maszyn i Materiałów. Badania obejmowały próby mechaniczne, mające na celu dobór składu kompozytu o właściwościach zbliżonych do kości oraz ocenę potencjału wstrzykiwalności kluczowej ze względu na aplikacyjny charakter nowego materiału – dodał.

Pierwsze próby aplikacyjne

Naukowcy podczas wizyty w Turku poszerzyli horyzonty w zakresie prowadzonych badań – goszczący ich prof. Niko Moritz poza prowadzeniem działalności naukowej, wraz z dr Julią Kulkową współtworzą Start-up „TraceRay Oy”, koncentrujący się na komercjalizacji nowatorskich implantów bioaktywnych do zastosowań w weterynarii. – Opracowywany przez nas biomateriał z powodzeniem przeszedł pierwsze próby aplikacyjne jako bioaktywne wypełnienie porów tychże implantów. Daje to nam ogromną nadzieję na możliwość wykorzystania naszego kompozytu w praktyce – zaznaczyli uczestnicy projektu.

Potencjał komercyjny

Jak podkreślają naukowcy, współpraca zaowocuje wspólnymi publikacjami i wnioskami projektowymi. Uzyskane wyniki już teraz znacząco przyczyniły się do zwiększenia potencjału naukowego projektu i pozwoliły na wybór optymalnych parametrów wytwarzania opracowywanego biomateriału. – Połączenie naszego kompozytu z implantami opracowywanymi w Finlandii jest aktualnie w trakcie oceny przez praktyków klinicznych dotyczącej potencjału komercyjnego – dodali młodzi naukowcy.
 

252 wyświetleń