Wyjątkowe spotkanie po latach. Zjazd absolwentów Wydziału Budowy Maszyn | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-10-11

Wyjątkowe spotkanie po latach. Zjazd absolwentów Wydziału Budowy Maszyn

Absolwenci dawnego Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej spotkali się w tym samym miejscu po 50 latach, by na chwilę wrócić do przeszłości i powspominać dawne, studenckie czasy.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 40 absolwentów rocznika 1972.

Wśród nich był między innymi prof. dr hab. inż. Jan Stąsiek z Instytutu Energii, który od 2000 do 2012 roku pełnił funkcję kierownika Katedry Techniki Cieplnej, a w latach 2008-2016 był dziekanem Wydziału Mechanicznego. Za swoje osiągnięcia zawodowe w 2009 roku otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów stopnia pierwszego za wybitny dorobek naukowy. Profesor Jan Stąsiek podczas siedmioletniego pobytu w City University w Londynie uzyskał dwa brytyjskie stopnie naukowe – Degree of Doctor of Philosophy (PhD) (1992 r.) i  Degree of Doctor of Science (DSc) (1995 r.) Uczestniczył czynnie w pracach Komitetu Badan Naukowych (obecnie NCBiR) oraz Unii Europejskiej jako opiniodawca i ewaluator projektów badawczych.

Dla absolwentów spotkanie po latach miało szczególne znaczenie. - Spotkanie koleżanek i kolegów było dla mnie dużą przyjemnością i radością, ulotnym powrotem do lat młodości oraz nadzieją, że się jeszcze spotkamy. Cieszą mnie również telefony z podziękowaniami od kolegów za organizację spotkania – mówił Jerzy Folga, który organizował wydarzenie. – Studiowanie jest w mojej pamięci zbiorem ciekawych wspomnień, że nie potrafię wskazać najciekawszego.

W sumie w roku 1972 studia na Wydziale Budowy Maszyn ukończyły 92 osoby z pośród 150 przyjętych na pierwszy rok w 1966 roku.