Zagłosuj na projekty WIMiO w 7. edycji Budżetu Obywatelskiego PG! | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-11-28

Zagłosuj na projekty WIMiO w 7. edycji Budżetu Obywatelskiego PG!

bo
Dyspenser wody, strefa relaksu oraz system kontroli dostępu do sal. Do 5 grudnia można głosować na projekty studenckie i pracownicze w ramach 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Politechniki Gdańskiej.

Z propozycji pracowniczych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa do głosowania zakwalifikował się projekt dot. systemu kontroli dostępu do sal wykładowych i dydaktycznych. Ma on na celu ograniczenie wad tradycyjnego dostępu do pomieszczeń (za pomocą kluczy), szczególnie w wysokich budynkach, gdzie odbywa się dużo zajęć.

Dzięki systemowi  dostępu do sal wykładowych i dydaktycznych, w budynkach administrowanych przez wydział nie będzie potrzeby pobierania i zdawania kluczy do sal wykładowych  z portierni. Jest to szczególnie uciążliwe w budynkach o dużej kubaturze.  Dodatkowo system daje możliwość szybkiego podglądu zajmowanych pomieszczeń w danym momencie, co jest istotne  np. w przypadku ewakuacji.

Systemy kontroli dostępu są coraz częściej stosowane, nie tylko w firmach prywatnych, ale również w szkołach i uczelniach. Na Politechnice Gdańskiej taki system  funkcjonują na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz w Domu Studenckim nr 5.

Koszt projektu to 350 tys. złotych. Jego autorką jest mgr inż. Wioletta Braun, kierownik dziekanatu WIMiO.

Projekty studenckie

Do głosowania zakwalifikowały się dwa projekty studenckie, to dyspenser wody oraz strefa relaksu w budynku Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa.

Pierwszy projekt zakłada zainstalowanie dyspensera wody na parterze lub pierwszym piętrze – w głównej części budynku, np. przy aulach. Dyspenser miałby być przyłączony do instalacji wodnej, a oprócz wody zimnej miałby dystrybuować wrzątek. Celem projektu jest zmniejszenie produkcji śmieci oraz danie możliwości studentom wypicia ciepłego napoju lub ciepłego posiłku błyskawicznego podczas dnia.

Koszt projektu to 20-30 tys. złotych. Autorką jest Zuzanna Piotrowicz.

Strefa relaksu również miałaby się znaleźć w budynku IOiO – w miejscu starej szatni. Jak podkreśla autor projektu, Szymon Pakuła (WRS WIMiO), w czasie wolnym pomiędzy zajęciami studenci gromadzą się w korytarzach, ponieważ w budynku brakuje typowej strefy relaksu, w której można by było wypocząć, odprężyć się np. w przerwach pomiędzy zajęciami.

Prace konieczne do wykonania to: demontaż starej szatni, demontaż starych drewnianych okładzin ściennych, polerka podłogi, malowanie i gładzenie ścian, wymiana oświetlenia na ledowe, wymiana kanałów wentylacyjnych.

Zakup mebli oraz wyposażenia zostanie sfinansowany m.in. z funduszy pozyskiwanych przez WRS i może zostać rozłożony w czasie. Przewidywana kwota realizacji projektu to 150 tys. zł.

Podobnie jak w ubiegłych latach do rozdysponowania w Budżecie Obywatelskim PG przeznaczono 500 tysięcy złotych, w podziale na projekty pracownicze (350 tys. zł) i studenckie (150 tys. zł). Głosowanie zaplanowano w dniach 28 listopada – 5 grudnia. Ostateczną listę projektów przekazanych do realizacji poznamy 5 stycznia 2023 roku.

Informacje o projektach znajdziecie na stronie internetowej.