Data dodania: 2022-11-04
Rozprawa doktorska dr. inż. Marcina Wekwejta wyróżniona przez PTM
Dr inż. Marcin Wekwejt z Zakładu Technologii Materiałów obronił doktorat w 2021 roku z wyróżnieniem.
– Otrzymanie tego wyróżnienia postrzegam jako wyjątkowe docenienie efektów kilkuletniej pracy badawczej, które zostały uzyskane właśnie podczas realizacji mojej pracy doktorskiej. Szczególnie jest mi niezmiernie miło, gdyż zostało nadane przez towarzystwo takiej rangi. Towarzystwo, które ma scalać wszystkich polskich naukowców reprezentujących dyscyplinę inżynierii materiałowej. Myślę, że będzie to dla mnie dodatkowa i niezwykle efektywna motywacja do dalszej pracy naukowej nad innowacyjnymi cementami kostnymi – powiedział dr inż. Marcin Wekwejt.
O PRACY
Cementy kostne w medycynie są wykorzystywane do wypełniania ubytków kostnych, służą do mocowania implantów – w endoprotezoplastyce biodra czy kolana. Mogą wspomagać też leczenie osteoporozy, być stosowane w stabilizacji złamań czy jako implanty tymczasowe, mające za zadanie zwalczać lokalnie infekcję. Z badań wynika, że opracowany cement kostny może znacząco eliminować problemy związane ze stosowaniem dotychczasowych cementów w praktyce klinicznej. W przyszłości, po dodatkowych badaniach klinicznych, mógłby być wykorzystywany jako bioaktywny zamiennik konwencjonalnych cementów na bazie bioinertnego poli(metakrylanu metylu). Tym w swojej pracy zajmował się dr inż. Marcin Wekwejt.
W badaniach wykorzystano dostępny komercyjnie akrylowy cement kostny, który udoskonalono trzema typami modyfikatorów w różnych stężeniach i kombinacjach: składników antybakteryjnych (nanocząstek srebra i miedzi), biodegradowalnych (celulozy, chitozanu, fosforanu wapnia, polidioksanonu i magnezu) oraz bioaktywnych (bioszkieł typu 45S5 i 1393-B3).
– Srebro i miedź w postaci nanocząstek czy ich kombinacje wykazują wysokie właściwości antybakteryjne. Ich zastosowanie w cemencie kostnym może zarówno posłużyć do uzyskania ochrony, jak i w terapii infekcji, szczególnie w przypadku bakterii antybiotykoopornych – podkreślił dr inż. Marcin Wekwejt.
Więcej o rozprawie doktorskiej naukowca można przeczytać na naszej stronie internetowej.
Promotorem rozprawy był prof. dr hab. inż. Andrzej Zieliński, a promotorem pomocniczym - dr n. med. Anna Michno (Gdański Uniwersytet Medyczny).
Więcej informacji o nagrodzonych pracach
-
2024-12-23
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!