Wytrzymałość i Ryzyko. Nowe koło naukowe na WIMiO | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-11-08

Wytrzymałość i Ryzyko. Nowe koło naukowe na WIMiO

Wytrzymałość i Ryzyko. Nowe koło naukowe powstało na WIMiO
WiR – Wytrzymałość i Ryzyko to nowe koło naukowe, które zaczęło działać na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Powstało po to, by zacieśnić współpracę między studentami oceanotechniki oraz transportu i logistyki, ale przede wszystkim, aby zainteresować innych aspektami wytrzymałościowymi i pokazać, że mechanika wcale nie musi być nudna.

Cele koła to między innymi  zapoznanie studentów z analizą przestrzenną zbiorów danych, analizą dużych zbiorów danych (tzw. big data), modelowaniem matematycznym, pozyskiwaniem wiedzy z danych, modelowaniem statków, analizą statyczną zamodelowanych statków, czytaniem rysunków okrętowych oraz nauką programów CAD.

Kto może dołączyć do koła?

W kole naukowym odnajdą się osoby, które czują dryg do mechaniki, lubią liczyć i chcą poszerzyć wiedzę o materiał wykraczający poza podstawowy.

– Jako koło stawiamy na rozwój i pozyskiwanie nowych kompetencji, przydatnych zarówno w pisaniu prac dyplomowych, jak i ułatwiających późniejszą pracę (np. pisanie raportów). Chcemy się skupić na naukowych aspektach działania – obliczeniach, modelowaniu. Będziemy uczyć się nowych programów, jak np. NX, który jest potrzebny do modelowania statków. Projekty, którymi się zajmujemy, dotyczą zarówno zagadnień okrętowych, jak i tych dotyczących transportu i logistyki – mówią Małgorzata Kunicka i Patrycja Mazur z zarządu koła.

WiR to również miejsce dla tych, którzy chcieliby rozwijać swoje pasje oraz tworzyć projekty w zakresie zarówno wytrzymałości materiałów, logistyki, bezpieczeństwa na morzu oraz stateczności.

Studenci mają już w planach kilka projektów dot. ruchu morskiego, ruchu śródlądowego czy modelowania statków z wykorzystaniem MES (Metoda Elementów Skończonych). W pierwszej kolejności mają zostać przeprowadzone analizy statyczne, w późniejszym bardziej zaawansowane analizy, np. nieliniowe.

Opiekunami koła Wytrzymałość i Ryzyko są dr inż. Krzysztof Wołoszyk i dr hab. inż. Jakub Montewka.

Media społecznościowe

Koło naukowe posiada już profile w mediach społecznościowych, dzięki którym można bezpośrednio skontaktować się ze studentami.

Facebook

LinkedIn

Z kołem naukowym można skontaktować się także mailowo: kn.wir22@gmail.com

125 wyświetleń