Data dodania: 2022-12-06
SimLe: wyróżnienie w konkursie StRuNa i audycja w Radiu Gdańsk
Celem konkursu jest nagrodzenia studentów i doktorantów, którzy zespołowo zrealizowali najciekawsze projekty naukowe. Ponadto uhonorowani zostali opiekunowie naukowi i twórcy podmiotów rozpoczynających aktywność naukową.
SimLE zrzesza młodych naukowców z całego Trójmiasta. Niedawno członkowie koła gościli także w Radiu Gdańsk.
W audycji „Pomorze Nauka Świat” Sławomir Nichczyński gościł czwórkę przedstawicieli tej jednostki: Marcina Jasiukowicza, Magdalenę Sadowską, Jakuba Jabłońskiego i Wojciecha Wysockiego.
Stardust
Marcin Jasiukowicz, przewodniczący koła, otrzymał w tym roku prestiżowe wyróżnienie. – Mój udział w konkursie o pracę inżynierską Polskiej Agencji Kosmicznej był zakończony moim projektem inżynierskim na Politechnice Gdańskiej, w którego ramach oddałem moją pracą naukową bazującą na projekcie Stardust, jednym z wielu projektów, jakie realizujemy w ramach Koła Naukowego SimLE. Ten konkretny projekt jest realizowany od 2016 roku. Ja dołączyłem do niego na początku studiów, czyli około 2018 roku. W oparciu o programy w tym projekcie realizowałam swoją pracę na studiach: uczyłem się elektroniki, pracy zespołowej, poszczególnych aspektów, jak wykonać jakościowo dobry projekt – wspominał.
Nad Stardust pracuje też Magdalena Sadowska. – Przejęłam po Marcinie rolę koordynatora projektu. Obecnie pracujemy nad misją balonu stratosferycznego w ramach konkursu International Stratospheric Balloon Challenge, organizowanego przez doktor Kołodziejczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej. Ładunek badawczy będzie dostarczony przez Astrofizyczne Koło Naukowe Politechniki Gdańskiej. Obecnie jesteśmy w finalnej fazie tworzenia misji i spodziewamy się startu w drugiej połowie listopada, możliwe, że nawet w ten weekend. Osobiście zajmuję się w projekcie oprogramowaniem komputera pokładowego – opowiadała.
SimBa
Jakub Jabłoński podkreślał z kolei, że reprezentowane przez niego koło naukowe nie pracuje tylko nad Stardust. Opowiedział o innym projekcie, noszącym nazwę Zespół SimBa. – To projekt rakietowy działający od 2017 roku. Zajmujemy się w nim budową rakiet sondujących. Zrzeszamy w tym projekcie studentów i absolwentów większości wydziałów Politechniki Gdańskiej i nie tylko, ponieważ zdarza nam się wziąć w nasze szeregi także ambitnych licealistów. Aktualnie trwają prace nad rakietą R6, z którą planujemy wystartować w konkursie Spaceport America Cup w Stanach Zjednoczonych – wskazywał.
Silverhand
Z kolei Wojciech Wysocki przybliżył projekt Silverhand, za który odpowiada. – To projekt protezy dłoni drukowanej w 3D; jego rezultatem ma być podniesienie jakości życia osób, które ze względów finansowych nie są w stanie pozwolić sobie na funkcjonalną protezę dłoni wyprodukowaną przez czołowych producentów. Wszyscy wdrażamy się do wyposażenia nowego warsztatu, dzięki czemu możemy uzyskać pewne wyższe możliwości personalizacji i wykorzystywania różnych właściwości materiałów, na przykład sztywnych i giętkich, co znacząco podnosi stopień dostosowywania się protezy do chwytanych przedmiotów – tłumaczył.
-
2024-11-19
Mikołajki na PG. Zgłoś swój projekt Eko-inki
-
2024-11-18
Nabór wniosków w V edycji programu Uranium