Nowoczesny sprzęt na PG: profilometr optyczny | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-03

Nowoczesny sprzęt na PG: profilometr optyczny

Nowoczesny sprzęt na PG: profilometr optyczny
Wgłębienia, wzniesienia, parametry chropowatości i falistości na wybranym obszarze – takie zaawansowane bezkontaktowe pomiary struktury geometrycznej powierzchni można wykonać dzięki profilometrowi optycznemu, który znajduje się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Za pomocą sprzętu naukowcy mogą opisać przestrzennie chropowatość powierzchni obiektów o wymiarach nawet do 100 mm. Dzięki temu można sprawdzić strukturę powierzchni i kierunkowość śladów obróbkowych lub określić zużycie części maszyn – czy pojawiają się jakieś rysy, wgłębienia, czy inne zmiany w strukturze, świadczące np. o nadmiernym zużyciu. Parametry są wyznaczane zgodnie z najnowszymi normami ISO.

Profilometr optyczny

Metody pomiarów

Przy pomiarach wykorzystywane są trzy metody: konfokalna (odmiana mikroskopii świetlnej charakteryzująca się powiększonym kontrastem i rozdzielczością), interferencyjna i tzw. focus variation. 

– W ramach tej trzeciej metody składamy szereg obrazów o różnej głębi ostrości i wtedy uzyskujemy ostry obraz powierzchni o dużym zniekształceniu, np. po zużyciu lub zniszczeniu – mówił prof. Mariusz Deja, prodziekan ds. współpracy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Profilometr znajdujący się na WIMiO jest produktem firmy Sensofar.

138 wyświetleń