Prof. Andrzej Seweryn został członkiem Rady Naukowej IPPT PAN | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-01-24

Prof. Andrzej Seweryn został członkiem Rady Naukowej IPPT PAN

Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska
Prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa został powołany na członka Rady Naukowej Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.

19 stycznia 2023 r. odbyło  się  pierwsze  posiedzenie Rady Naukowej Instytutu  Podstawowych Problemów Techniki PAN. Podczas posiedzenia wręczono nominacje członkom Rady Naukowej przez Dziekana Wydziału IV Nauk Technicznych Polskiej  Akademii Nauk Prof. Tomasza Kapitaniaka. Wybrano również Przewodniczącego Rady Naukowej, Zastępców Przewodniczącego Rady Naukowej oraz Sekretarza Rady Naukowej i Komisji. Rada Naukowa IPPT PAN liczy 50 członków, 35 osób to członkowie instytutu, a 15 osób to naukowcy z całej Polski. Prof. Andrzej Seweryn został wybrany w wyniku głosowania przez specjalną komisję członków Rady Naukowej IPTT PAN.

Prof. Andrzej Seweryn

Prof. Andrzej Seweryn pełni funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej od 2021 r. Jest specjalistą w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria mechaniczna. Specjalności naukowe, którymi zajmuje się prof. A. Seweryn, to mechanika materiałów i konstrukcji, metody komputerowe mechaniki, mechanika uszkodzeń i pękania, metody eksperymentalne mechaniki.

Prof. Andrzej Seweryn jest autorem ponad 350 prac (w tym 7 monografii, 54 artykułów w czasopismach indeksowanych w JCR).

W 2022 roku prof. Andrzej Seweryn został uhonorowany 2 tytułami doctora honoris causa: Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Technicznego w Koszycach. Został również wybrany w skład Rady Doskonałości Naukowej jako przedstawiciel dyscypliny inżynieria mechaniczna, będącej we właściwości Zespołu II Nauk Inżynieryjno-Technicznych.

IPPT PAN

Głównym zadaniem IPPT PAN jest prowadzenie wysokiej jakości badań w dziedzinach znajdujących się w centrum zainteresowania światowej nauki i technologii. Najważniejszymi kierunkami badań prowadzonych w Instytucie są zaawansowane problemy współczesnej mechaniki, inżynierii materiałowej, elektroniki, inżynierii biomedycznej, informatyki i nauk obliczeniowych. Prowadzone są tu badania w obszarach nanotechnologii, materiałów wieloskładnikowych i wielofunkcyjnych, mikro-, nano- i biomateriałów, obliczeniowych aspektów mechaniki, inżynierii materiałowej, sztucznej inteligencji, biologii, bioinformatyki i bioinżynierii, a także metod diagnostyki ultradźwiękowej i technologii inteligentnych. Znaczna część badań jest również prowadzona w wielu gałęziach nauk podstawowych, jak: fizyka i termodynamika ośrodków ciągłych, mechanika płynów, nanofotonika i zagadnienia oddziaływań między laserem a powierzchnią metalu oraz matematyka i informatyka stosowana.