Prof. Jacek Kropiwnicki prodziekanem ds. rozwoju WIMiO | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-03-02

Prof. Jacek Kropiwnicki prodziekanem ds. rozwoju WIMiO

Prof. Jacek Kropiwnicki z Instytutu Energii został powołany 1 marca 2023 r. na prodziekana ds. rozwoju Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Prof. Jacek Kropiwnicki ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej w 1995 roku, w 2001 r. uzyskał stopień doktora, a w 2012 r. doktora habilitowanego. Po ukończeniu studiów w latach 1995–1996 pracował jako konstruktor w firmie Szarejko & Ziółkowski S.C. w Pruszczu Gdańskim. Z Politechniką Gdańską związany jest zawodowo od 1996 r. W roku 1999 odbył praktykę przemysłową na pokładzie statku handlowego „Łódź II” (rejs do Ameryki Południowej) na stanowisku asystenta maszynowego. W latach 2002-2003 odbył przemysłowy staż naukowy w firmie LMS Deutschland GmbH, Kaiserslautern, Niemcy. Jest również ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej (od 2016 r.) oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych (od 2008 r).

Wśród zainteresowań naukowych profesora Jacka Kropiwnickiego można wyróżnić:

- konstrukcje silników Stirlinga (rozwiązania prototypowe),

- analizę energetyczną systemów z silnikami Stirlinga zasilanych energią odpadową oraz z odnawialnych źródeł energii,

- energochłonność ruchu pojazdów, napędy konwencjonalne, hybrydowe i elektryczne,

- silniki spalinowe zasilane niekonwencjonalnymi paliwami, układy kogeneracyjne, systemy oczyszczania spalin (układy diagnostyczne).

Plany dotyczące rozwoju wydziału

Profesor w swojej działalności planuje promować innowacyjne rozwiązania w zakresie kształcenia oraz organizacji wydziału, w szczególności w zakresie zwieszenia skuteczności i selektywności przepływu informacji między kierownictwem uczelni i wydziału a pracownikami oraz studentami.

Będzie się także zajmował koordynacją działalności laboratoriów dydaktycznych, badawczych i pracowni kół naukowych, w tym uproszczeniem ścieżek pozyskiwania środków finansowych (również ze źródeł zewnętrznych) i technicznych na bieżące utrzymanie infrastruktury, nowe inwestycje oraz wyposażenie stanowisk pracy nauczycieli akademickich.

W planach prodziekana ds. rozwoju jest intensyfikacja promocji wydziału poprzez lepszą identyfikację profilu naszej działalności oraz przykłady dobrych praktyk, w szczególności poprzez poszerzoną współpracę z absolwentami i nagłaśnianie ich sukcesów. Zamierza ograniczyć liczbę multiplikowanych prac o charakterze sprawozdawczym i zestawieniowym, a także zwiększyć równomierność rozkładu obowiązków organizacyjnych wśród nauczycieli akademickich.

Nagrody i odznaczenia

Prodziekan ds. rozwoju został uhonorowany Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę (2012 r.), a także zdobył liczne Nagrody Rektora Politechniki Gdańskiej: za wyróżniającą się działalność dydaktyczną i organizacyjną (5) oraz za wyróżniającą się działalność naukową (2).

Od 2018 roku prof. Jacek Kropiwnicki pełni funkcję kierownika Zakładu Ekoinżynierii i Silników Spalinowych.