Wiedza, wiatraki, energia! Studenci odwiedzili Farmę Wiatrową Lotnisko | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-15

Wiedza, wiatraki, energia! Studenci odwiedzili Farmę Wiatrową Lotnisko

Studenci - Kopaniewo - farma wiatrowa
Jak wygląda praca na farmie wiatrowej? Jakim wyzwaniom muszą sprostać specjaliści w tej branży? Tego dowiedzieli się studenci ostatniego semestru oceanotechniki, którzy zwiedzili Farmę Wiatrową Lotnisko w Kopaniewie.

Wycieczka odbyła się w ramach specjalności projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych, której partnerem jest PGE Baltica.

Studenci podczas wizyty dowiedzieli się, jak wygląda praca na takiej farmie, mieli okazję zobaczyć, jak turbina funcjonuje od środka, a także jak pracuje się nad naprawą usterek - czasami potrzebny jest do tego dźwig.

Pracownicy ze specjalnymi uprawnieniami do gondoli wjeżdżają windą, która porusza się z prędkością 5m/min. W windzie mieszczą się maksymalnie dwie osoby. Jeżeli potrzebne są narzędzia do naprawy turbin,  zdarza się, że są wciągane na górę od zewnątrz.

Wiatraki na farmie Lotnisko mierzą 100 m wysokości. Długość łopaty to 50 m. 

W perspektywie 2030 r. morskie farmy wiatrowe będą odpowiadać w 2030 r. za 13%, a w 2040 r. za 19% generowanej energii elektrycznej. Pierwsze morskie farmy wiatrowe, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku, zaczną produkować energię już w 2026 roku. Szacowana wartość inwestycji w morską energetykę wiatrową wyniesie ok. 130 mld zł, które pozwolą na rozwój krajowego łańcucha dostaw oraz przyczynią się do powstania nowych, wysokopłatnych miejsc pracy. 

138 wyświetleń