Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na BALTEXPO 2023 | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-10-23

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na BALTEXPO 2023

Otwarcie targów morskich BALTEXPO 2023
Za nami największe spotkanie na temat gospodarki morskiej w tym roku w Polsce – Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO 2023. Na targach pojawiło się mnóstwo przedsiębiorstw zajmujących się branżą morską, ale także największe trójmiejskie uczelnie edukujące w tym temacie m.in. Politechnika Gdańska i nasza jednostka – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

W dniach 10-12 października odbyły się niezwykle prestiżowe Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2023. To najważniejsze branżowe wydarzenie w Polsce przyciągnęło tłumy wystawców i gości z całego świata. Jednym z wystawców była Politechnika Gdańska wraz z naszym Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Targi BALTEXPO to doskonała okazja do prezentacji osiągnięć i innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie morskiej technologii oraz okrętownictwa. Nasza uczelnia, znana z długiej tradycji i silnego zaangażowania w badania morskie, miała zaszczyt zaprezentować swoje dokonania w tych dziedzinach.

Jednym z głównych punktów naszej ekspozycji były studia Morskiej Energetyki Wiatrowej. Ta przyszłościowa branża prężnie rozwija się nad polskim morzem, a przyszli eksperci w tej dziedzinie kształcą się obecnie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Na naszym stoisku nie mogło również zabraknąć słynnego pojazdu Głuptak, systemu obrony przeciwminowej umożliwiającego poszukiwanie  i niszczenie min morskich w toni wodnej. To jedno z wielu osiągnięć naszego Laboratorium Techniki Głębinowej, które ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa  i obronności kraju na morzu. Poza naszym „Kamikaze”, czyli Głuptakiem, uczestnicy mogli zapoznać się z informacją o innych projektach realizowanych przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, takich jak Morświn, Ukwiał czy Albatros. Te projekty mają głównie zastosowanie dla obronności kraju i są w nie wyposażone okręty naszej Marynarki Wojennej.  Dlatego podczas Targów nasze stoisko odwiedziło wielu wojskowych z kraju i zagranicy, m.in. Wiceadmirał Jarosław Ziemiański – Inspektor Marynarki Wojennej DGRSZ oraz Komandor Piotr Skóra – Szef Szefostwa Techniki Morskiej Agencji Uzbrojenia MON odpowiedzialny za pozyskiwanie nowego wyposażenia dla MW. Zaangażowany w rozwój okrętownictwa Wydział, zaprezentował także osiągnięcia na tym polu. Jednym z takich przykładów jest projekt promu Motława II, który został zaprojektowany przez Instytut Budowy Okrętu na rzecz działalności Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Ostatniego dnia targów odbył się Dzień Kariery — doskonała okazja dla uczestników wydarzenia, aby bliżej poznać ofertę edukacyjną naszego Wydziału i całej uczelni. W tym dniu, stoisko PG wzmocniła obecność biura karier i działu kształcenia PG, a także koła naukowego KSTO Korab. Studenci zaangażowani w działalność koła zaprezentowali na targach swój wynalazek – rower wodny "Rektor".

Zwieńczeniem targów było wystąpienie prelegentki z naszego wydziału mgr inż. Hanny Pruszko, która przedstawiła przyszłym maturzystom ofertę edukacyjną WIMiO oraz opowiedziała o wielu aktywnościach, które podejmują studenci PG w życiu akademickim.

Targi BALTEXPO 2023 były wyjątkowym wydarzeniem, które umożliwiło zaprezentowanie światu osiągnięć, projektów, oferty edukacyjnej i potencjału Politechniki Gdańskiej. Stoisko odwiedziło mnóstwo wystawców, gości oraz setki uczniów. Nasza uczelnia nadal pozostaje liderem w dziedzinie inżynierii morskiej i okrętownictwa, a targi były doskonałą okazją do podzielenia się tym z innymi wystawcami, którzy w przyszłości mogą stać się partnerami naszej jednostki w kolejnych sukcesach w tej branży.

169 wyświetleń