Reprezentant WIMiO na 25. Międzynarodowym Seminarium Obróbki Drewna | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-11-24

Reprezentant WIMiO na 25. Międzynarodowym Seminarium Obróbki Drewna

25. IWMS
4-7 października odbyło się 25. Międzynarodowe Seminarium Obróbki Drewna (eng. International Wood Machining Seminar) w Nagoi. Podczas seminarium naukowcy wymieniali się wiedzą na temat dostępnych możliwości w obszarze mechanicznej  obróbki drewna, a jedną z prezentacji wygłosił pracownik naszego wydziału prof. Orłowski, który również prowadził jedną z sesji plenarnych.

Międzynarodowe Seminarium Obróbki Drewna to forum dla naukowców i praktykujących inżynierów z całego świata, które poświęcone jest omawianiu osiągnięć w zakresie narzędzi, procesów i maszyn do obróbki drewna. W tym roku od 4 do 7 października w Nagoi (Japonia) odbyła się 25. edycja tego wydarzenia. Na seminarium pojawił się zasłużony w dziedzinie obróbki drewna prof. dr hab. inż. Kazimierz Orłowski. Reprezentował on nie tylko nasz wydział czy uczelnię, ale nawet Polskę, ponieważ jest on jedynym Polakiem w gremium „Międzynarodowego Komitetu Doradczego ds. Międzynarodowego Seminarium Obróbki Drewna”.

Podczas tegorocznego seminarium, prof. Orłowski wygłosił prezentację pt. „Siły skrawania czystego i sękatego drewna sosnowego” (eng. „Cutting Forces for Clear and Knotty Pine Wood”), w której przedstawił wyniki badań, które prowadzili także dr hab. inż. Daniel Chuchała z naszego wydziału oraz Mikael Svensson, Magnus Fredriksson i Yunbo Huan z Luleå University of Technology Wood Division Skelleftea w Szwecji.

Seminarium nie skończyło się dla uczestników na samych dyskusjach na temat obróbki drewna. Uczestnicy w ramach tegorocznego seminarium poznawali także w czasie wolnym kulturę japońską, biorąc udział w koncercie zespołu z Nagoya University, zwiedzając muzeum robotów mechanicznych w Inuyama czy zamek Inuyama Castle.

Mimo że ostatnie wydarzenie ledwie się skończyło, to wiadomo już, że kolejne 26. Międzynarodowe Seminarium Obróbki Drewna, odbędzie się w 2025 roku we Florencji (Włochy).