WIMiO we współpracy z Kongsberg Maritime | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-11-22

WIMiO we współpracy z Kongsberg Maritime

Dziekan WIMiO i prezes zarządu Kongsberg przekazują sobie porozumienie
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz Kongsberg Maritime CM Sp. z o. o. podpisały w ubiegłym tygodniu porozumienie w celu podnoszenia jakości kształcenia i wzbogacania kształcenia zawodowego o elementy praktycznej wiedzy z zakresu inżynierii mechanicznej.

Podpisane porozumienie, jak stanowi preambuła, dotyczy „podnoszenia jakości kształcenia przyszłych kadr, przez wprowadzenie w działaniach kształcenia zawodowego edukacyjnych elementów praktycznej wiedzy z zakresu inżynierii mechanicznej”.

W ramach podpisanej przez obie strony deklaracji studenci naszego Wydziału będą mogli odbywać na terenie Kongsberg Maritime odpłatne praktyki oraz staże, a także otrzymają wsparcie merytoryczne przy pisaniu prac dyplomowych.

Warto tu dodać, że współpraca między dwoma stronami formowała się o wiele wcześniej, ponieważ w przeszłości nasi studenci odbywali już płatne praktyki i staże w Kongsberg Maritime, a sama firma pojawiła się na organizowanych na naszym Wydziale targach pt. „TargOiOwisko”.

W spotkaniu dotyczącym porozumienia uczestniczyli:

- prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn — dziekan WIMiO,

- Adam Laskowski — prezes zarządu Kongsberg Maritime,

- dr hab. inż. Mariusz Deja — prodziekan ds. współpracy WIMiO,

- mgr inż. Jacek Frost — pełnomocnik ds. praktyk WIMiO,

- Mateusz Stępkowski — VP Waterjets w Kongsberg Maritime.

W dniu podpisywania porozumienia, studenci mieli możliwość zapoznania się z obszarami badawczymi Kongsberga, ich możliwościami i sukcesami podczas specjalnego wykładu, a także porozmawiać na temat oferty praktyk, staży oraz pracy przy dobrej kawie na stoisku przygotowanym przez Kongsberga.

Czym jest Kongsberg?

Kongsberg Maritime jest częścią grupy KONGSBERG, która wywodzi się z Norwegii. Kongsberg Maritime jest światowym liderem dostarczającym zintegrowana systemy i rozwiązania technologiczne do sektora morskiego. Ich innowacyjne produkty przeznaczone są do pracy w ekstremalnych warunkach we wszystkich obszarach przemysłu morskiego takich jak: transport, marynarka wojenna, przemysł gazowo – naftowy czy produkcja żywności. Na szerokie portfolio składa się m. in. projektowanie statków, automatyka i oprzyrządowanie mostków, urządzenia dystrybucji energii elektrycznej, napędy elektryczne i generatory prądu, systemy zasilania paliwem LNG i wspomagające je systemy kontroli,  sensory, zintegrowane systemy napędowe oraz urządzenia pokładowe i stery. Wspierają także klientów w zakresie długoterminowej obsługi serwisowej produktów. Codziennie tysiące statków i instalacji morskich polega na produktach Kongsberg Maritime pod względem bezpieczeństwa, wydajności operacyjnej i zrównoważonego rozwoju. Sektor zatrudnia 7400 pracowników w 34 krajach

Produktowe Centrum Serwisowe w Gdyni jest częścią globalnej sieci jednostek serwisowych. Centrum odpowiedzialne jest za aktywność serwisową związaną z produktami do zastosowań Marine. Wykwalifikowani serwisanci świadczą usługi zarówno w terenie (field service), jak i w warsztacie serwisowym w Gdyni. Obok wsparcia technicznego, Centrum Serwisowe gwarantuje klientom obsługę zamówień części zapasowych dla systemów napędowych Propulsion & Engines. Zespół Sprzedaży oferuje fachowe doradztwo w zakresie doboru części oraz zapewnia kompleksową realizację zamówień. Działalność serwisowa i sprzedażowa Centrum Serwisowego wspierana jest przez wyodrębniony Dział Inżynieryjny realizujący zadania w obszarze inżynierii mechanicznej, monitorowania stanu technicznego maszyn oraz cyfrowej prezentacji obiektów fizycznych polegającej min. na tworzeniu i aktualizacji dokumentacji technicznej i baz danych, diagnostyki urządzeń, montażu systemów pomiarowych online i analizy danych wibroakustycznych mających na celu określenie kondycji i zdiagnozowania potencjalnych uszkodzeń urządzeń. Zespół cyfrowej prezentacji obiektów fizycznych rozwija technologię cyfrową umożliwiającą wczesną diagnozę stanu technicznego i wcześniejszą reakcję na potencjalnie występujące uszkodzenia.

455 wyświetleń