PG w nowej kadencji Komitetów Naukowych i Problemowych PAN | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-12-05

PG w nowej kadencji Komitetów Naukowych i Problemowych PAN

Logo - Polska Akademia Nauk
Wybory do komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk zostały zakończone. Nowa kadencja rozpocznie się po 1 stycznia i obejmie cztery lata. Spośród wybranych naukowców aż 31 reprezentuje środowisko pracowników Politechniki Gdańskiej, a jeden z nich pochodzi z naszego wydziału. To istotne wydarzenie nie tylko podkreśla znaczący wkład przedstawicieli Politechniki Gdańskiej w rozwój nauki, lecz także potwierdza ich uznanie na szczeblu krajowym.

Komitety naukowe Polskiej Akademii Nauk to kolegialne organy, które skupiają członków Akademii w ramach określonej dziedziny nauki lub pokrewnych dyscyplin, wspierając i ułatwiając ich współpracę. Te komitety są przypisane do konkretnych wydziałów Akademii. W listopadzie zakończyły się wybory członków na kadencję 2024–2027, w których uczestniczyć mogły osoby posiadające stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora. Ostatecznie przeprowadzono wybory dla 71 komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk, stanowiących istotne gremium decyzyjne w kształtowaniu polskiego krajobrazu naukowego.

31 naukowców z Politechniki Gdańskiej zostało wybranych do 17 komitetów: naukowych (16) i problemowych (1). Z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa wybrany do Komitetu Budowy Maszyn oraz Komitetu Mechaniki został dziekan prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn. To zarazem jedyny naukowiec, który reprezentować będzie nasz wydział.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nowym członkom komitetów naukowych PAN i życzymy owocnej i inspirującej współpracy przez najbliższe cztery lata.