MacGregor z seminarium technologicznym na WIMiO | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-01-22

MacGregor z seminarium technologicznym na WIMiO

MacGregor
W ostatnią środę na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa odbyło się spotkanie z firmą MacGregor na temat produkowanych przez przedsiębiorstwo Gangway’i oraz dźwigów Colibri.

Środowe spotkanie poprowadzili przedstawiciele firmy MacGregor, pracownicy oddziału w Gdańsku z działów mechaniki, hydrauliki, elektryki, automatyki, obliczeń wytrzymałościowych, ale także osoby odpowiedzialne za cały projekt Gangway (wielu z nich to absolwenci PG). Każdy dział opowiadał o produktach z perspektywy danej specjalności, tak aby przedstawić słuchaczom jak najszerszy kontekst i możliwości produktów Gangway oraz dźwigu Colibri. Choć spotkanie było dedykowane głównie dla studentów oceanotechniki II stopnia, to pojawili się na nim również pracownicy z Instytutu Budowy Okrętów.

Gangwaye, dźwigi Colibri – co to jest?

Gangway to pomost (trap) do transportu ludzi, ze statku na wieżę turbiny wiatrowej i z powrotem, to bardzo innowacyjne urządzenie operujące w warunkach kołysania i nurzania statku, które kompensują automatycznie te ruchy, zapewniając bezpieczeństwo dla transportowanych ludzi.

Dźwig Colibri to dźwig, który służy do transportu ładunku ze statku na wieżę wiatrową z kompensacją ruchów na fali, zapewniając bezpieczeństwo dla transportowanego ładunku.

Skąd takie zainteresowanie produktami MacGregora?

Firma jest światowym liderem w projektowaniu i budowie dźwigów oraz pomostów. Ten drugi typ, czyli Gangwaye to najbardziej innowacyjne produkty dostępne na świecie, co wpływa z kolei na popularność stosowania takich rozwiązań w okrętownictwie, a znajomość tych produktów może okazać się niezwykle istotna przy rozpoczynaniu kariery w branży morskiej. Dlatego na semestr letni planowane jest zabranie studentów do stoczni na instalację dźwigu Colibri i trapu Gangway.