Warsztaty z oprogramowania Cadmatic Hull dla studentów | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-01-24

Warsztaty z oprogramowania Cadmatic Hull dla studentów

Remontowa Marine Design & Consulting
Zakończyły się warsztaty z oprogramowania Cadmatic Hull, dedykowanego do projektowania kadłubów jednostek pływających, w których uczestniczyli studenci i pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Cadmatic jest powszechnie stosowanym narzędziem w branży morskiej do projektowania różnych typów jednostek pływających, począwszy od statków towarowych po jednostki offshore. Cadmatic Hull wspiera proces tworzenia kompleksowej dokumentacji projektowej związaną z kadłubami statków, obejmującej rysunki techniczne, specyfikacje materiałowe i inne niezbędne informacje. To narzędzie stanowi przykład dedykowanego rozwiązania CAD/CAM/CAE, dostosowanego do specyficznych potrzeb branży stoczniowej i morskiej.

W minionym semestrze studenci i pracownicy mieli okazję zapoznać się z oprogramowaniem Cadmatic Hull, służącym inżynierom do projektowania skomplikowanych kształtów kadłubów statków, z uwzględnieniem czynników takich jak hydrodynamika i stateczność. Warsztaty poprowadzili pracownicy jednego z największych biur projektowych w Polsce w branży stoczniowej, z biura projektowego Remontowa Marine Design & Consulting. Przez 10 tygodni przekazywali praktyczną wiedzę z wykorzystania oprogramowania. Biuro projektowe udostępniło licencje edukacyjne, a uczestnicy, korzystając z dostarczonej dokumentacji, mieli za zadanie zamodelować trójwymiarowy obiekt lub jego sekcję.

W trakcie nauki obsługi oprogramowania, uczestnicząca grupa miała okazję zapoznać się z właściwym korzystaniem z dokumentacji stoczniowej. W ciągu 10 tygodni warsztatów wszyscy uczestnicy przepracowali łącznie 60 godzin w oprogramowaniu Cadmatic Hull.

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty wystawione przez Remontową Marine Design & Consulting. Taki dokument jest niezwykle cenny podczas poszukiwania pracy w branży okrętowej. Jak stwierdził mgr inż. Jacek Frost, pełnomocnik ds. praktyk na WIMiO „takie certyfikaty znaczą więcej, kiedy wystawiane są przez firmy przemysłowe niż te wydawane przez centra szkoleniowe”.