Dr hab. inż. Jakub Montewka z tytułem profesora nauk inżynieryjno-technicznych | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-06-24

Dr hab. inż. Jakub Montewka z tytułem profesora nauk inżynieryjno-technicznych

prof. Jakub Montewka
Decyzją Prezydenta RP naukowiec Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. Jakub Montewka otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dziedzinie inżynierii lądowej, geodezji i transportu.

Sylwetka naukowca

Prof. Jakub Montewka, od roku 2021 zatrudniony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej (PG), pełni funkcję kierownika Zakładu Hydromechaniki i Projektowania Okrętu. Swoją karierę naukową rozpoczął od uzyskania stopnia doktora w dyscyplinie geodezji i kartografii w 2008 roku na Akademii Morskiej w Szczecinie. W 2015 roku obronił habilitację w dyscyplinie transport, a w 2024 roku otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Profesor Montewka specjalizuje się w opracowywaniu metod i modeli oceny ryzyka w morskich systemach transportowych. Jego prace przyczyniają się do rozwoju koncepcji projektowania oraz eksploatacji w oparciu o ryzyko, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na morzu. Swoje doświadczenie zdobywał, pracując na pokładach statków pełnomorskich jako oficer na poziomie operacyjnym oraz zarządzania.

Osiągnięcia naukowe

Prof. Jakub Montewka jest autorem/współautorem ponad 150 publikacji naukowych. Był wykonawcą oraz kierownikiem w kilkunastu międzynarodowych projektach naukowych. Jego międzynarodowa współpraca obejmuje m.in. spotkania jako profesor wizytujący na Aalto University w Finlandii, TallTech w Estonii oraz Wuhan University of Technology w Chinach.

"Na swoim koncie" ma także promocję dwóch doktorów w Polsce oraz nadzór nad dwoma pracami doktorskimi za granicą. Wielokrotnie recenzował prace doktorskie realizowane w renomowanych uniwersytetach w Delft, Trondheim, Lizbonie i Neapolu. Jego wkład w naukę został doceniony licznymi nagrodami przyznawanymi przez rektorów Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Otrzymane wyróżnienie prof. Montewka skomentował następująco:

Otrzymana nominacja profesorska jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, które przyjąłem z radością, ale przede wszystkim jest potwierdzeniem tego, iż praca naukowa to przede wszystkim praca z ludźmi, to otwarcie się na drugiego człowieka i wspieranie go w stawaniu się lepszym. Ta nominacja jest zasługą wielu osób, które spotkałem na swojej drodze, jednak bez wątpienia pomoc i wsparcie, jakie otrzymuję codziennie od mojej Żony, a także jej otwarcie na nowe i nieznane, są tutaj nieocenione.

Profesor Montewka poza pracą naukową ceni sobie aktywny i twórczy wypoczynek, najchętniej spędzając wolny czas w gronie rodziny i życzliwych ludzi.

Nominacja na profesora nauk inżynieryjno-technicznych to nie tylko ukoronowanie dotychczasowych osiągnięć dr. hab. Jakuba Montewki, ale także motywacja do dalszej pracy naukowej i dydaktycznej, która przyniesie korzyści zarówno środowisku akademickiemu, jak i przemysłowi morskiemu.

Składamy serdeczne gratulacje prof. Jakubowi Montewce i życzymy dalszych sukcesów na ścieżce zawodowej, a także wszelkiej pomyślności.