PGRacing Team rozpoczyna kolejny sezon Formuła Student i prezentuje nowy bolid | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-06-25

PGRacing Team rozpoczyna kolejny sezon Formuła Student i prezentuje nowy bolid

PGR-08 przykryty pomarańczową kotarą
PGRacing Team z dumą ogłasza rozpoczęcie nowego sezonu zawodów Formuła Student, który zbliża się wielkimi krokami. Zespół zaprezentuje swój najnowszy bolid, PGR-08, podczas uroczystej prezentacji, która odbędzie się 5 lipca o godz. 18:00 na dziedzińcu Fahrenheita w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Wszyscy zainteresowani są serdecznie zaproszeni na to wydarzenie, aby na własne oczy zobaczyć efekty ciężkiej pracy zespołu.

Proces Projektowania i Budowy

Projektowanie nowego bolidu rozpoczęło się w listopadzie i trwało do lutego. Faza wykonawcza rozpoczęła się w marcu i zakończyła w czerwcu. Jednym z największych wyzwań było utrzymanie terminowości projektu, aby wszystkie zadania były wykonane z założoną dokładnością i w odpowiednim czasie. Najwięcej problemów sprawił układ chłodzenia, który wielokrotnie się przegrzewał. Zespół poświęcił dużo energii i czasu, aby znaleźć przyczynę tego problemu i go wyeliminować.

Narzędzia i Oprogramowanie

Do projektowania i symulacji bolidu zespół korzystał z narzędzi takich jak Ansys, Optimum G, Solidworks, KiCAD oraz RapidHarness. Dzięki tym zaawansowanym technologiom możliwe było wprowadzenie wielu innowacyjnych rozwiązań.

Innowacje w PGR-08

W bolidzie PGR-08 zastosowano szereg nowatorskich rozwiązań, które mają znaczący wpływ na jego wydajność. Po raz pierwszy zespół wykonał dyfuzor oraz zastosował wahacze węglowe, które przeszły pomyślnie testy zmęczeniowe w laboratoriach Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Nowy układ chłodzenia skutecznie eliminuje problem przegrzewania się jednostki napędowej, co było głównym problemem poprzednich modeli.

Testy i Wyniki

Podczas testów zmęczeniowych, wahacze z włókna węglowego wykazały się wysoką wytrzymałością, co pozwoliło na ich zastosowanie w tegorocznym bolidzie. Ponadto, dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań w układzie napędowym oraz redukcji masy, czas testu przyspieszenia udało się skrócić o 5%, co znacznie poprawiło konkurencyjność pojazdu.

Zmiany i Ulepszenia

W porównaniu do zeszłorocznego modelu PGR-08 wprowadza znaczące zmiany, które rozwiązują problemy wpływające na wydajność pojazdu. Poprzedni model miał problemy z przegrzewaniem się silnika, co wydłużało czas okrążenia o około 14,1%. W nowym bolidzie skupiono się na poprawie układu chłodzenia, co pozwala utrzymać stałe tempo wyścigu. Dodatkowo redukcja masy pojazdu o 4,58% wpłynęła pozytywnie na jego osiągi.

Zawody Formuła Student

W tym roku PGRacing Team weźmie udział w czterech edycjach zawodów Formuła Student:

• Austria (21-25 lipca)
  • Czechy (5-10 sierpnia)
  • Chorwacja (20-25 sierpnia)
  • Polska (27 sierpnia - 2 września)

Współpraca i Sponsoring

Zespół PGRacing Team współpracuje z wieloma sponsorami, dzięki którym możliwe było zrealizowanie wszystkich założeń tego sezonu oraz rozpoczęcie prac nad bolidem elektrycznym. Wsparcie sponsorów obejmowało dostarczanie niezbędnych komponentów i technologii, co znacząco przyczyniło się do sukcesu projektu.