Prof. Michał Wasilczuk członkiem zespołu doradczego ds. Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-08-14

Prof. Michał Wasilczuk
Minister Nauki Dariusz Wieczorek powołał 26 lipca 2024 r. zespół doradczy „do spraw Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej”. Wśród 24 naukowców znalazło się dwóch reprezentantów Politechniki Gdańskiej: prof. Michał Wasilczuk oraz prof. Jacek Stefański.

Polska Mapa Infrastruktury Badawczej została utworzona z inicjatywy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2009 roku. Inicjatywa ta skupia infrastrukturę o najwyższym potencjale doskonałości naukowej, która łączy zasoby badawcze w kluczowych dla rozwoju nauki i kraju dziedzinach. Dodatkowo, monitoruje ona polskie jednostki naukowe pod kątem ich polityki inwestycyjnej oraz zasobów naukowych i infrastrukturalnych.

Zadania zespołu pracującego nad nową wersją mapy na 2025 rok obejmują m.in. ocenę wniosków dotyczących wpisania strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej oraz analizę informacji dotyczących infrastruktury już na niej umieszczonej w ramach bieżącego przeglądu. Następnie zespół ma za zadanie przedłożyć Ministrowi Nauki oceny wniosków i informacje wraz z uzasadnieniami oraz rekomendacjami dotyczącymi wpisania danej infrastruktury na Mapę lub jej usunięcia.

W skład tego strategicznie istotnego dla polskiej nauki zespołu wchodzą naukowcy z Politechniki Gdańskiej: prof. Michał Wasilczuk, prodziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz prof. Jacek Stefański, dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Pierwsze posiedzenie zespołu miało miejsce 31 lipca 2024 roku.

Składamy serdeczne gratulacje obu naukowcom z okazji powołania do tak odpowiedzialnych funkcji oraz życzymy powodzenia w ich działaniach, jak i kolejnych sukcesów.