Pomorska społeczność branży spawalniczej spotkała się na WIMiO | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-09-09

Pomorska społeczność branży spawalniczej spotkała się na WIMiO

Uczestnicy Sympozjum Spawalników przed budynkiem nr 40 WIMiO
5 września br. na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zorganizowano, wpisujące się w obchody 120-lecia Politechniki Gdańskiej, podwójne wydarzenie: 25. Pomorskie Sympozjum Spawalnictwa oraz 27. Spotkanie Spawalników Wybrzeża.

Od 27 lat pomorska społeczność spawalnicza spotyka się na Politechnice Gdańskiej w pierwszy czwartek września. Pierwsze spotkania spawalników Wybrzeża, które miały charakter towarzyski i networkingowy, odbywały się w klubie Kwadratowa. W kolejnych latach wydarzenie ewoluowało, m.in. rozpoczęto organizowanie wykładów, szerszą współpracę z przemysłem spawalniczym i jednostkami naukowymi z kraju i zagranicy, czego wynikiem jest Pomorskie Sympozjum Spawalnictwa.

W tym roku organizatorzy obchodzili 25-lecie organizacji sympozjum naukowo-technicznego. Wydarzenie rozpoczęli tradycyjnie prof. dr hab. inż. Jerzy Łabanowski, kierownik Zakładu Technologii Materiałów Konstrukcyjnych i Spajania oraz mgr inż. Włodzimierz J. Walczak, dyrektor regionu północ Messer Polska Sp. z o.o. Obaj panowie wraz z Pomorską Sekcją Spawalniczą SIMP i pracownikami Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa od pierwszego sympozjum niezmiennie wspólnymi siłami organizują najstarsze tego typu spotkanie skierowane do przedstawicieli branży spawalniczej.

Prof. Łabanowski rozpoczął tegoroczne spotkanie od powitania nowego dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, dr. hab. inż. Mariusza Dei, prof. PG, dziekana WIMiO poprzedniej kadencji, prof. dr. hab. inż. Andrzeja Seweryna, dyrektora administracyjnego Wydziału, inż. Wojciecha Połuboka, a także wszystkich uczestników. Następnie głos zabrał Włodzimierz J. Walczak, który powitał sponsorów wydarzenia oraz wystawców dziękując za uczestnictwo i wsparcie. Wśród wspierających sympozjum znaleźli się w tym roku: Messer, Abicor Binzel, Lincoln Electric Bester, Rywal RHC, Technika Spawalnicza, Dinse, ESAB, Yaskawa, Navitest, Messer Cutting, WITT, Tysweld, Thermacut Poland, Fronius, Weldteam.

Następnie zgromadzonych w Auli WIMiO powitał również dziekan Wydziału, prof. Mariusz Deja. W swoim wystąpieniu dziekan podziękował organizatorom spotkania za inicjatywę, która w tym roku zebrała w jednym miejscu rekordową liczbę ok. 330 osób. Prof. M. Deja witając uczestników jubileuszowego sympozjum, podkreślił wielką wartość tego spotkania dla społeczności akademickiej i otoczenia Uczelni. Dzięki takim inicjatywom wszyscy uczestnicy mają wyjątkową możliwość poznania się, nawiązania współpracy, wymiany doświadczeń i wiedzy na tematy związane ze spawalnictwem oraz istniejącymi na rynku rozwiązaniami.

W dalszej kolejności, członkowie Kapituły Medalu im. inż. Stanisława Olszewskiego, Maria Cecotka i Jerzy Kozłowski, wręczyli medal Pomorskiej Sekcji Spawalnictwa SIMP. Wyróżnienie odebrał Tadeusz Waszkiewicz, prezes Pomorskiej Sekcji Spawalnictwa SIMP.

Prezes Pomorskiej Sekcji Spawalniczej SIMP — Tadeusz Waszkiewicz

Prof. Jerzy Łabanowski podziękował dr. inż. Tomaszowi Kozakowi za organizację i wieloletnie prowadzenie kursów i studiów podyplomowych Europejskiego i Międzynarodowego Inżyniera Spawalnika (EWE/IWE) oraz odchodzącemu na emeryturę dr. inż. Jackowi Harasowi z Zakładu Technologii Materiałów i Spajania.

Program tegorocznego Sympozjum obejmował cztery sesje referatowe, wśród których było też wystąpienie naukowe autorstwa dr. inż. Roberta Kosturka i prof. Lucjana Śnieżka z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Spotkanie zakończyło się wieczorną imprezą integracyjną w restauracji „Wróblówka”, gdzie zgromadzeni mogli prowadzić dyskusje o kondycji branży i cieszyć się walorami tradycyjnej polskiej kuchni.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom Spotkania za przybycie i aktywny udział oraz zapraszają na kolejne, które odbędzie się 4 września 2025 roku.